ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Rozwijamy ofertę turystyczną - ząbkowicki zamek z nowymi atrakcjami!

25.04.2019
Gmina Ząbkowice Śląskie wraz z partnerem projektowym Sdruzeni pro Vizmburk, otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 1 mln euro na realizację projektu „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”.

17 kwietnia 2019 roku w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie robocze, w którym udział, w imieniu Burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka, wziął zastępca Dariusz Małozięć oraz koordynatorzy projektu z polskiej i czeskiej strony.Ustalono terminy realizacji poszczególnych działań projektu, między innymi konferencji naukowych, rekonstrukcji bitew i robót budowlanych na obu zamkach. Realizacja projektu rozpoczęła się w marcu 2019 roku, a zakończy w maju 2021.

Głównym celem projektu „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 jest zwiększenie liczby turystów odwiedzających obszar w pobliżu granicy polsko-czeskiej poprzez udostępnienie średniowiecznych zabytków oraz przypomnienie wydarzeń, które w średniowieczu miały miejsce w okolicy poszczególnych przystanków trasy.

Cel zostanie osiągnięty poprzez stworzenie produktu turystycznego - atrakcyjnej ścieżki dydaktycznej. Ścieżka po jednej stronie rozpoczyna się i kończy na zamku Vízmburk, a po drugiej stronie w  Ząbkowicach Śląskich. Są to miejsca związane w przeszłości z wojnami husyckimi. Turyści poznają  również inne, mniej znane zabytkowe miejsca i miejscowości, które obecnie są mało odwiedzane.

 

Na zamku w Ząbkowicach Śląskich wykonane zostaną następujące działania:

- adaptacja wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele użytkowe

- trasa turystyczna i pomieszczenia ekspozycyjne,

- aranżacja dziedzińca wraz odbudową podcienia przy wieży bramnej,

- poprowadzenie instalacji m.in. wod-kan przez pomieszczenia piwniczne skrzydła wschodniego.

 

Projekt „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020

Nr projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_029/0001843

Wartość projektu: 1 249 878,74 euro

Wartość projektu dla Gminy Ząbkowice Śląskie: 569 696,90 euro

Wartość projektu dla partnera: 680 181,84 euro

Dofinansowanie dla Gminy Ząbkowice Śląskie wynosi 484 242,36 euro

Okres realizacji projektu: 01.03. 2019 - 31. 05. 2021

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.