ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Apel o niewypalanie traw i innych odpadów organicznych

04.09.2020
W związku ze zbliżającym się sezonem jesiennych porządków w przydomowych ogródkach, ogródkach działkowych apelujemy do mieszkańców o niewypalanie traw, liści i innych odpadów organicznych, często mokrych i wilgotnych, które przy spalaniu wytwarzają silne zadymienie, będące bardzo uciążliwe oraz szkodliwe dla naszego zdrowia i otaczającego nas środowiska.
  • W przypadku spalania traw, liści i innych odpadów organicznych powstają pyły zawieszone i niebezpieczne związki.
  • Dym powoduje wystąpienie lub zaostrzenie dolegliwości astmatycznych.
  • Utrudniamy życie sąsiadom, gdyż gęsty, ścielący się dym przedostaje się do naszych mieszkań.
  • Należy pamiętać, że spalanie trawy, liści i innych odpadów organicznych na powierzchni stwarza bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nierzadkie są przypadki, że palenie traw lub innych odpadów jest przyczyną pożaru.
  • Spalanie odpadów organicznych powoduje zwiększanie liczby dni w roku,w które powietrze jest złej jakości. Dym utrzymuje się w powietrzu długo po wypaleniu się ogniska lub jest przenoszony przez wiatr na duże odległości. Tym samym, nawet poza sezonem grzewczym, kiedy powinniśmy oddychać lepszym powietrzem, jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego i rakotwórczych substancji.

PAMIĘTAJMY:

Najlepszą metodą na zagospodarowanie odpadów zielonych jest kompostowanie ich w przydomowych kompostownikach, a następnie wykorzystanie kompostu na własne potrzeby.

Naruszenie przepisów traktuje się jako wykroczenie, podlegające karze grzywny do 500 zł.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.