ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Szukamy operatora Gminnej Komunikacji Publicznej

21.05.2020
Przygotowania do uruchomienia Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej wchodzą w kolejny etap. Po zawarciu w minionym roku umowy na dostawę autobusów do naszej komunikacji, Gmina Ząbkowice Śląskie ogłosiła właśnie przetarg na wybór firmy, która będzie nas woziła.

Wybrany przez gminę wykonawca otrzyma do dyspozycji 7 nowoczesnych niskoemisyjnych autobusów marki Solaris Urbino 12 hybrid, na zakup których Gmina Ząbkowice Śląskie pozyskała środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 w wysokości 10 611 825 zł. Wykonawca będzie musiał zapewnić także dodatkowe 3 autobusy własne.

Pełna treść ogłoszenia dostępna jest TUTAJ

Planowany termin uruchomienia Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej to rozpoczęcie roku szkolnego czyli 1 września tego roku. Wyspecjalizowana firma „TRAKO Projekty Transportowe” z Wrocławia zaprojektowała nam 7 linii, które docierać będą do każdej miejscowości gminy co najmniej 4 razy dziennie. Komunikacja obsługiwać będzie również dowóz dzieci do szkoły.

 

Na terenie miasta i gminy zaprojektowano 133 przystanki, z czego 50 w samych Ząbkowicach Śl. Celem jest maksymalnie ułatwienie korzystania z naszej komunikacji.

Obszar gminy został podzielony na 4 strefy taryfowe i w zależności od długości podróży, ceny biletów będą przedstawiać się następująco:

 

Dla pasażerów dedykowana będzie specjalna bezpłatna aplikacja na telefony komórkowa oraz strona internetowa, na których będzie można zapoznać się z rozkładami jazdy, i co ważniejsze, na żywo śledzić autobusy, sprawdzając za ile minut podjedzie na przystanek. Oczywiście aplikacja obsługiwać będzie również linie przewożące dzieci do i ze szkoły.

Produkowane dla Gminy Solarisy Urbino 12 hybrid to dwunastometrowe autobusy, napędzane silnikiem hybrydowym czyli częściowo elektrycznym a częściowo spalinowym o najwyższej normie emisji spalin Euro 6. Autobusy hybrydowe potrafią odzyskiwać energię z hamowania, co powoduje obniżenie zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych substancji (w stosunku do pojazdów z napędem konwencjonalnym).

Dodatkowo, Solarisy Urbino 12 hybrid będą posiadały tzw. funkcję Arrive & Go, która wyłącza silnik spalinowy, gdy autobus zbliża się do przystanku i ponownie go włącza dopiero gdy go opuści, ten najbardziej newralgiczny odcinek będzie pokonywać wyłącznie silniku elektrycznym zapewniając pasażerom oczekującym na przystanku ciszę i brak spalin.

Autobusy będą niskopodłogowe i oferujące 37 miejsc siedzących oraz specjalne miejsce dla wózków dziecięcych lub inwalidzkiego. Hybrydy będą wyposażone w klimatyzację oraz w monitoring, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Warto dodać, że na wyposażeniu każdego autobusu będzie defibrylator.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.