ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

II ząbkowicka noc kościołów - co kryje Kościół Św. Anny?

01.10.2018
II ząbkowicka noc kościołów odbyła się 28.10.2018 r. Choć w tytule pojawia się liczba mnoga, tym razem zwiedzanie dotyczyło jednego obiektu. Dzięki przychylności księdza Krzysztofa Herbuta, proboszcza parafii pw. Św. Anny, udało się otworzyć kościelne zakamarki.

 Noc kościołów rozpoczęła się w parafialnej salce katechetycznej, w której wykład na temat historii kościoła poprowadził Kamil Pawłowski. Po prelekcji blisko dwieście pięćdziesiąt osób udało się do kościoła. Zwiedzanie odbywało się w kilkudziesięcioosobowych grupach, które prowadzili przewodnicy z Izby Pamiątek Regionalnych.

Zainteresowani mogli poznać historię ołtarza głównego, ambony, organów, lóż kolatorskich, ale przede wszystkim tumby pary książęcej. Podczas tegorocznej nocy kościołów otwarto, znajdujący się w kruchcie południowej, późnogotycki nagrobek pary książęcej - Karola I Podiebrada i jego małżonki Anny Żagańskiej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.