ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Nabór wniosków na zakup preferencyjny węgla na rok 2023 do 28 lutego

31.01.2023
Gmina Ząbkowice Śląskie zakończyła nabór wniosków na zakup preferencyjny węgla na rok 2022 w dniu 30 grudnia 2022. Nowe wnioski na rok 2023 przyjmujemy od poniedziałku 9 stycznia 2023 r. do 28 lutego 2023 r.

Wnioski złożone do końca roku 2022 r. są aktualne i będą systematycznie realizowane w miarę dostaw węgla z kopalń. Realizacja nowych wniosków z 2023 r. nastąpi dopiero po zrealizowaniu wszystkich wniosków złożonych w 2022 r.

Nowy wniosek będzie można złożyć w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich w Biurze Obsługi Interesanta lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP ; adres skrzynki podawczej ePUAP:/gzab/skrytka) W przypadku złożenia wniosku o zakup za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o zakup opatruje się podpisem zaufanym.

Kto może złożyć wniosek?

Do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego tj. m.in. osoby, którym wypłacono dodatek węglowy lub które złożyły wniosek o dodatek węglowy i został on pozytywnie rozpatrzony. W przypadku gdy wnioskodawcą jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym spełniająca warunki uprawniające do dodatku węglowego, która nie złożyła wniosku o wypłatę tego dodatku, weryfikacja wniosku o zakup jest dokonywana, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

Ile można zakupić paliwa stałego?

Dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego przysługuje 3 tony węgla. Osoby, które już zakupiły węgiel od gminy w 2022 r, mogą pozostałą część węgla (max. do 3 ton) dokupić w 2023 r, składając nowy wniosek (do 28 lutego 2023 r.) w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP.

Sposób zapłaty za węgiel i termin odbioru węgla

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i po zapewnieniu dostawy węgla przez wskazaną gminie kopalnię lub kwalifikowanego dostawcę węgla, wnioskodawca zostanie poinformowany o sposobie płatności oraz przewidywanym terminie odbioru węgla wraz ze wskazaniem składów węgla na terenie gminy Ząbkowice Śląskie.

Jakie koszty poniesie wnioskodawca w związku z zakupem węgla?

Gmina sprzedaje paliwo stałe w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto za tonę paliwa stałego. Do ceny paliwa stałego nie wlicza się kosztów transportu węgla ze wskazanego składu węgla, mieszczącego się na terenie gminy, do gospodarstwa domowego. Cenę transportu określa każdorazowo skład węgla. Dopuszcza się również odbiór węgla własnym transportem, po uprzednim ustaleniu terminu i zasad odbioru ze składem węgla.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu – wegiel@zabkowiceslaskie.pl lub tel 74 8 165 346 w godzinach pracy Urzędu.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.