ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Cerkiew św. Jerzego w Ząbkowicach udostępniona do zwiedzania

05.07.2016
Od poniedziałku, dzięki uprzejmości proboszcza parafii prawosławnej księdza Marcina Prokopiuka, można zwiedzać kościół św. Jerzego w Ząbkowicach. Historia kościoła sięga XIV wieku, kiedy to przy bramie Kłodzkiej ufundowany został szpital prowadzony przez bożegrobców z Nysy. Wkrótce wzniesiono też przyszpitalną świątynię. W okresie wojny 30 - letniej kościół św. Jerzego, podobnie jak większość kościołów w mieście został spalony. Z pierwotnego kościoła pozostało jedynie prezbiterium. Pozostałą część świątyni początkowo prowizorycznie dobudowano z drewna. Korpus kościoła był wielokrotnie przebudowywany w latach 1806, 1816, 1857 i 1903.

Od lat 60. świątynia jest użytkowana przez kościół prawosławny. W prezbiterium znajduje się współczesny ikonostas.

Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem w kościele św. Jerzego są gotyckie freski z XIV wieku na południowej ścianie prezbiterium. Pierwszy z nich przedstawia cykl pasyjny. Malowidła umieszczone na wysokości 2,5 metra nad posadzką są podzielone na kwatery. Przeciętna wysokość kwatery wynosi około 1m. W pierwszym dolnym rzędzie od lewej strony znajdują się:

Chrystus u Annasza, Chrystus u Kajfasza. W drugim rzędzie widoczne są częściowo zniszczone postacie Marii Magdaleny i św. Jana, scena przybicia do krzyża i droga na golgotę. W trzecim rzędzie: zmartwychwstanie, złożenie do grobu i fragment zdjęcia z krzyża. Wreszcie w czwartym rzędzie na samej górze znajduje się scena wniebowstąpienia.Drugi z fresków przedstawia patron świątyni św. Jerzego walczącego ze smokiem. W górnej części widoczny jest zamek z donżonem, domem mieszkalnym i bramą oraz mieszkańcy i królewna, którzy przyglądają się walce. Są to jedne z najstarszych fresków na Dolnym Śląsku.

Wszyscy zainteresowani zwiedzaniem kościoła proszeni są o kontakt z pracownikami Izby Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich,  tel. 74 815 20 43.

Zapraszamy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.