ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Festiwal Teatrów 2013 w Ząbkowicach Śląskich – relacja

15.04.2013
„Teatralna Wiosna w blasku Krzywej Wieży” pozostawiła po sobie moc wrażeń i emocji. Przez 3 dni w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbywały się przedstawienia i spektakle teatralne. Podczas festiwalu gościliśmy grupy teatralne z miast partnerskich, z Niemiec i Czech – łącznie ponad 100 aktorów ze Sławna, Cervenego Kostelca, Warmsen-Bohnhorst (gmina Uchte) i Ząbkowic Śląskich, które zaprezentowały swoją teatralną twórczość. Każdy występ był oryginalny i jedyny w swoim rodzaju – niektóre inscenizacje rozbawiły do łez, inne skłoniły do zadumy i refleksji. Podczas pobytu nasi goście z miast partnerskich zwiedzili lokalne atrakcje - Krzywą Wieżę, Laboratorium Frankensteina i Izbę Pamiątek Regionalnych.

Piątkowe popołudnie rozpoczęło się powitaniem delegacji miast partnerskich – Burmistrz Marcin Orzeszek serdecznie przywitał przybyłe teatry oraz ich opiekunów podkreślając charakter tego spotkania: „Spotykamy się nie tylko po to, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru i uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych; spotykamy się przede wszystkim,  aby wymienić swoje doświadczenia, poznać i zintegrować różne środowiska”.

Jako pierwsze wystąpiło Stowarzyszenie Animatorów Kultury swoim spektaklem pt.: „Baśń o krzywej wieży, diabelskim łowcy i anielskim wysłanniku”. Występ podobał się naszym zagranicznym gościom. Teatr z Cervenego Kostelca zaprezentował „Pameti Amorovy” – rozrywkową i zabawną sztukę, której fabuła, wraz z nietuzinkowymi kostiumami  wprawiła publiczność w doskonałe humory. Burmistrz Marcin Orzeszek wręczył aktorom i opiekunom grup teatralnych symboliczne róże i podziękowania, gratulując udanego występu. Dzień zakończyła uroczysta, wspólna kolacja wszystkich grup teatralnych.

Jednym z najważniejszych punktów  festiwalowego programu była Parada Teatrów – w sobotę wszyscy aktorzy oraz osoby związane z teatrem uroczyście przemaszerowały dookoła rynku, prezentując bogate
 kolorowe stroje. W pochodzie przewodniczył grający na dudach muzyk z niemieckiego teatru Theatergruppe Warmsen – Bohnhorst e.V. Przemarsz uatrakcyjnili szczudlarze, którzy podczas parady wykonywali skoki i manewry w powietrzu.  

Sobotni program występów rozpoczęli laureaci konkursu Małych Form Teatralnych – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkowicach Śląskich. Kolejno swoje skecze przeplatane układami tanecznymi zaprezentowała niemiecka grupa Theatergruppe Warmsen – Bohnhorst e. V. Skecze wykonywane przez młodzież gimnazjalną, tłumaczone były na język polski - odegrane z dużą dozą humoru i pomysłowością wywołały wielkie brawa. Stowarzyszenie Twórców Sztuki zabrało widzów w XVII wiek przedstawiając „Świętoszka”.

W przerwie pomiędzy spektaklami została oficjalnie otwarta wystawa fotograficzna „Dzieje Teatru w Ząbkowicach Śląskich“ – wstęgę wspólnie przecięli Pan Krzysztof Frankenstein Burmistrz Sławna, Pan Martin Wije opiekun Theatergruppe Warmsen-Bohnhorst e.V. oraz Marcin Orzeszek Burmistrz Ząbkowic Śląskich.

Młodzież z Grupy Teatralnej ze Sławieńskiego Domu Kultury odegrała dwa współczesne spektakle „Życie_nie_życie.pl” i „Spacer przed snem”. Na zakończenie teatr Prawdziwy i Fabryka Kultury odegrały pantomimę  „Anioły umierają nocą”. 

Była to pierwsza edycja festiwalu teatrów w Ząbkowicach Śląskich i niewątpliwie należy ją uznać za udaną.   Gratulujemy inicjatorom i organizatorom przedsięwzięcia oraz dziękujemy wszystkim osobom i wolontariuszom, którzy przyczynili się do organizacji dni teatru. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.