ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Program „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023

17.03.2023
Program realizowany jest w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

 „Opieka wytchnieniowa” adresowana jest do  osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz  dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności,  których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tym osobami. Program adresowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeżeli występuje konieczność stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jak również konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Nasza gmina przystąpiła do realizuje moduł I w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2023. MODUŁ I to świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, skierowanego do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa powyżej oraz osób o znacznym stopniu niepełnosprawności niekorzystających z innych form usług w ilości 184 godzin rocznie w:

  • miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
  • ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej jako zorganizowanej usługi.

Zgodnie z programem koszt jednej usługi opieki wytchnieniowej wynosi do 40 zł. brutto.
Na realizację powyższego programu gmina otrzymała dofinansowanie z środków Funduszu Solidarnościowego w 100 % całości zadania tj. 60 057,60 zł.

W 2023 r. z tej formy pomocy skorzysta 8 osób, w tym 3 dzieci.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.