ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

I Festiwal Muzyczny im. Aloixa Tauxa

12.10.2015
Festiwal będzie składał się z dwóch koncertów: pierwszy odbędzie się w Kościele pw. Św. Wawrzyńca w Braszowicach (sobota - 17 października o godz. 18:30) a drugi w Kościele pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich (niedziela - 18 października o godz. 13:30). Oba koncerty odbędą się po Mszy Świętej w tych kościołach, a rozpocznie je utwór na orkiestrę – „Marsz dla Ząbkowiczan”, który Taux napisał dla mieszkańców naszego miasta w 1846 roku. Na wszystkie koncerty – wstęp bezpłatny!

Aloix Taux to znany kompozytor muzyki chóralnej i kościelnej urodzony w 5 X 1817 roku w Braszowicach.  Jego kariera muzyczna rozpoczęła się Pradze, gdzie ukończył konserwatorium, potem występował jako solista w orkiestrach w Grazu, Linzu i na koniec w Salzburgu, gdzie zrobił karierę. W Salzburgu był kapelmistrzem i kierownikiem chóru katedry, a potem organizatorem i pierwszym dyrektorem konserwatorium salzburskiego – tzw. Mozarteum. Był wielkim znawcą i popularyzatorem muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta, pierwszym dyrektorem muzeum jemu poświęconemu. Napisał ok. 130 kompozycji na orkiestrę i chór. Zmarł nagle podczas próby chóru w 1861 r. i jest pochowany na cmentarzu komunalnym w Salzburgu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.