ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Informacja dla osób utrzymujących drób i inne ptaki

04.03.2017
W związku z kolejnymi ogniskami ptasiej grypy na terenie naszego województwa w gospodarstwach utrzymujących kury \r\nw chowie przyzagrodowym, przypominam, iż nadal istnieje obowiązek stałego zamknięcia w zadaszonych pomieszczeniach ptaków, w tym drobiu oraz bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa \r\ni Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.\r\n

Z powodu wzrostu zagrożenia będą wprowadzone dodatkowe kontrole. Wiąże się to z groźbą poniesienia wysokiej kary administracyjnej  za lekceważenie obowiązków określonych w w/w rozporządzeniu.

Przykładowo za brak zgłoszenia do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których utrzymywany jest drób, grozi kara w wysokości od 2.000 zł do 8.000 zł. Podobna kara grozi za naruszenie zakazu wypuszczania drobiu oraz za nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji.

Ponadto należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia ogniska choroby, wszyscy hodowcy drobiu w promieniu co najmniej 3 km poniosą ogromne straty oraz zmuszeni będą do stosowania się do rygorystycznych zakazów i nakazów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.