ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Informacje o założeniach do projektu programu "Rodzina 500 plus"

11.02.2016
Urząd Miejski w Ząbkowicach Śląskich informuje o założeniach programu "Rodzina 500 plus". Program "Rodzina 500 plus" to świadczenie wychowawcze, którego celem będzie częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Jaka jest wysokość świadczenia?

Projekt zakłada, że  wysokość świadczenia  wynosić będzie  500,00  zł miesięcznie na  drugie i każde kolejne  dziecko w rodzinie, jak również na  pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu  na  osobę  nie przekracza kwoty 800,00 zł (lub 1200,00 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym).

Kto otrzyma świadczenie?

Według projektowanych założeń świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie  rodzicom, opiekunom prawnym albo opiekunom faktycznym dziecka  do  dnia  ukończenia przez  dziecko 18  roku życia. Wsparcie dostanie każda  rodzina, bez  względu na  stan  cywilny rodziców. Oznacza to, że otrzymają je zarówno rodziny, w których rodzice  są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice  pozostający w nieformalnych związkach.

 Jak otrzymać świadczenie?

Ustalenie prawa do świadczenia nastąpi odpowiednio na wniosek  matki, ojca, opiekuna prawnego albo opiekuna faktycznego dziecka.

Gdzie składać wniosek?

Osoby zamieszkujące na terenie gminy Ząbkowice Śląskie będą składać wnioski w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich, ul. 1 Maja 15, 57-200 Ząbkowice Śląskie  (Biuro  Obsługi Interesanta).

Wnioski będzie można również składać drogą elektroniczną poprzez stronę empatia.mrpips.gov.pl, ednak wnioskodawca musi posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Szczegółowe informacje dotyczące programu "Rodzina 500 plus" będą sukcesywnie publikowane na naszej stronie internetowej.

 Prace nad projektem ustawy można  monitorować na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.