ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

IV Gala Ząbkowickich Krzywych Wież za nami

01.03.2018
Marcin Orzeszek, Burmistrz Ząbkowic Śląskich i Andrzej Dominik, Przewodniczący Rady Miejskiej po raz czwarty wręczyli statuetki Ząbkowickich Krzywych Wież w 9 kategoriach: Przedsiębiorca Roku, Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie, Nauczyciel na Medal, Uczeń na Medal, Ząbkowicki Artysta Roku, Sportowiec Roku, Działacz Społeczny Roku, Aktywne Sołectwo oraz Ząbkowiczanina Roku. Dodatkowo Burmistrz Ząbkowic Śląskich przyznał poza konkursem dwie honorowe Krzywe Wieże dla rodzin, które od kilku lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy poprzez licytację Ząbkowickiej Krzywej Wieży, Stając się co roku honorowym właścicielem naszego lokalnego zabytku.

Przedsiębiorca Roku:

Laureat: ZBYLBRUK - realizuje projekty inwestycyjne związane z rewitalizacją parków , rynków, budową obiektów kubaturowych oraz fontann. Firma zajmuje się układaniem nawierzchni z kostki granitowej i betonowej, a podczas tych czynności wykonuje szereg prac ziemnych. Firma ZBYLBRUK przede wszystkim  realizuje prace związane z budową lub przebudową chodników, ulic, placów czy parkingów. Głównym atrybutem firmy są wykwalifikowani i doświadczeni brukarze oraz ich pomocnicy. Celem firmy ZBYLBRUK jest realizacja dużych, prestiżowych projektów inwestycyjnych, które pozwolą na upiększanie i doskonalenie otaczającego nas krajobrazu oraz infrastruktury drogowej.

Wyróżnienia:

BANK SPÓŁDZIELCZY W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH - Bank przeznacza część wypracowanych zysków na finansowanie działalności m.in. fundacji, stowarzyszeń, bibliotek, szkół i przedszkoli, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz imprez o charakterze kulturalnym i oświatowym. Odpowiedzialność społeczna jest wpisana w charakter banku. Wypracowane w okresie 67 lat działalności idee spółdzielczości bankowej i ich kontynuacja oraz mocne więzi banku z lokalnym środowiskiem, to integralna część spójnych działań realizowanych przez bank w obrębie wspierania biznesu.

CAFE POD KRZYWĄ - To miejsce powstałe z połączenia pasji wraz z doświadczeniem zawodowym właścicielki, która od wielu lat związana jest z branżą cukierniczo-kawiarnianą. Ideą utworzenia kawiarni był indywidualny rozwój, czerpanie przyjemności z pracy oraz sprawianie jej innym. Od chwili otwarcia kawiarni całemu przedsięwzięciu przyświeca wysoka jakość usług. Częste szkolenia pracowników podnoszą ciągle poziom oferty. Produkty są naturalne, a dzięki temu zdrowe i smaczne. Czystość to walor lokalu, a priorytet, to  codziennie świeży asortyment. Piękny wystrój i życzliwe podejście do klienta przyciągają coraz to więcej gości, zarówno miejscowych, jak i turystów.

 

Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie

Laureat: Drzewianki ELGREG Pan Grzegorz Smagacz

Pan Grzegorz Smagacz inspiruje się lokalnymi zabytkami przy wykonywaniu rękodzieła z drewna. Promuje  Gminę Ząbkowice Śląskie poprzez sprzedaż swoich produktów na jarmarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych w Ząbkowicach Śląskich oraz na targach produktu regionalnego i rękodzieła artystycznego.

Wyróżnienia:

Paweł Panek - prowadzi produkcję miodów i miodów pitnych, które wielokrotnie zostały wyróżnione w konkurach „Kulinarne Dziedzictwo Dolnego Śląska”. Pasieka Pana Pawła wielokrotnie uczestniczyła w konkursach na „Wzorową Pasiekę Dolnego Śląska”, a sprzedawane produkty promują Gminę Ząbkowice Śląskie nie tylko w środowisku lokalnym.

Elżbieta Sromek - Pani Elżbieta jest  twórcą rękodzieła szydełkowego, którego głównym adresatem są dzieci. Przygotowuje świąteczne dekoracje wykonane na szydełku, nawiązując do tradycji świątecznych. Promuje Gminę Ząbkowice Śląskie swoimi produktami wyrabianymi ręcznie, które pochłaniają dużo pracy i czasu. Bierze udział w jarmarkach bożonarodzeniowych i wielkanocnych w Ząbkowicach Śląskich  oraz targach produktu regionalnego i rękodzieła artystycznego.

 

Nauczyciel na Medal

Laureat: Ewa Żuk - nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Uczniowie Pani Ewy bardzo dobrze zdają maturę, odnoszą również sukcesy w wielu konkursach w tym:  „Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym”. Angażuje się we wszystkie działania podejmowane przez szkołę, szereg z nich inicjuje sama. W roku 2017  była liderem projektu pod nazwą „Jak to się dzieje, że robot robi to co chcemy – wprowadzenie do sterowania mechanizmem robota”. Prowadzi szereg zajęć dodatkowych dla swoich uczniów, dzięki czemu 100 % z nich zdaje maturę. Wyniki osiągane przez uczniów od lat są wyższe niż średnia rezultatu w powiecie, województwie i w kraju. Najważniejszym celem we wszystkich działaniach podejmowanych przez Panią Ewę jest dobro ucznia i prestiż szkoły.

Wyróżnienia:

Marzena Bulanda - Pani Marzena Bulanda jest wieloletnim nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 3 w Ząbkowicach Śląskich. Prowadzi na terenie szkoły zespół taneczny, który reprezentuje placówkę na najważniejszych uroczystościach szkolnych, gminnych i powiatowych. Co roku występy zespołu prowadzonego przez Panią Marzenę Bulandę uświetniają uroczystości gminne również o charakterze patriotycznym. W ostatnim roku wraz z zespołem uczestniczyła w regionalnej „gali talentów” organizowanej przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Zwyciężyła plebiscyt „Nauczyciel na Medal” organizowany przez Gazetę Wrocławską. Co roku bierze aktywny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, angażując do tego grupę uczniów. W ramach tej akcji prowadzi szkolenia dla uczniów klas 1 z pierwszej pomocy. Pani Marzena to osoba oddana całkowicie swojej pracy. Kocha dzieci i sprawia, że uczniowie z uśmiechem na twarzy  przychodzą na lekcje.

Wioletta Wilk - Pani Wioletta jest nauczycielem fizyki i wychowawcą klasy. Osiąga bardzo wysokie wyniki w pracy dydaktyczno – wychowawczej i opiekuńczej. Ma dużą wiedzę z teorii i metodyki nauczania fizyki, pedagogiki i psychologii, a swoją wiedzę wykorzystuje w praktycznym działaniu.W Publicznym Gimnazjum nr 1 potrafi zainteresować swoim zaangażowaniem zarówno nauczycieli jak i uczniów i ich rodziców. Systematyczna praca z uczniami, daje  efektywne sukcesy w postaci wykreowania  laureatów różnych konkursów m. in. „zDolny Ślązak Gimnazjalista”. Z jej inicjatywy gimnazjum przystąpiło do projektu w ramach innowacyjnych programów nauczania dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod nazwą „Zrozumieć fizykę i poznać przyrodę”. Bierze udział w różnych projektach edukacyjnych takich jak „Alternatywne Źródła Energii” oraz organizuje konkursy dla zdolnych uczniów m. in. „Omnibus Przyrodniczy”, „I ty możesz polubić przedmioty przyrodnicze”. Prowadzi zajęcia na Ząbkowickim Uniwersytecie Dziecięcym oraz organizuję zajęcia wyjazdowe na Uniwersytet Wrocławski.

 

Uczeń na Medal:

Laureat: Olga Zaborska - uczennica klasy III Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. Aktywnie bierze udział w pracy Samorządu Uczniowskiego, w którym zajmuje stanowisko wiceprzewodniczącej. Wspiera i organizuje wiele akcji charytatywnych na terenie placówki i gminy Ząbkowice Śląskie.  Corocznie bierze czynny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, współpracuje ze schroniskami dla zwierząt, i uczestniczy w organizowaniu lekcji otwartych dla uczniów szkół podstawowych i ząbkowickich przedszkoli. Dodatkowo pomaga przy prowadzeniu zajęć na Ząbkowickim Uniwersytecie Dziecięcym, bierze czynny udział w uroczystościach, akademiach nie tylko szkolnych, ale i gminnych, a także jest przedstawicielem w Poczcie Sztandarowym Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. Poza tym jest Kapitanem drużyny matematycznej w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Jest Laureatką i finalistką wielu konkursów przedmiotowych i olimpiad w tym „zDolny Ślązak”, „Olimpiada Matematyczna Juniorów”, „Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej”, „Akademia Wiedzy o Prawie”. Olga jest uczennicą miłą, grzeczną, lubianą przez uczniów i pracowników Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich.

Wyróżnienia:

Filip Skowron - jest uczniem klasy III Publicznego Gimnazjum nr 2 w Ząbkowicach Śląskich. Aktywnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły. Jest członkiem Samorządu Uczniowskiego - pełni funkcję sekretarza, bierze czynny udział w licznych konkursach plastycznych – szkolnych i pozaszkolnych, a także w powiatowych konkursach piosenki obcojęzycznej. Włącza się w działalność szkoły poprzez udział w apelach i imprezach. Reprezentuje szkołę podczas uroczystości gminnych. Filip jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, reprezentuje szkołę podczas spektakli Szkoły Muzycznej „CASIO”, jest współorganizatorem dyskotek integracyjnych uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 z uczniami Publicznego Gimnazjum nr 2 w Ząbkowicach Śląskich. Filip dał się poznać jako uczeń solidny, obowiązkowy, z własną inicjatywą i pomysłami.

Jakub Lizurej - Jest uczniem klasy VII Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkowicach Śląskich. Jakub bierze czynny udział w różnych konkursach organizowanych przez szkołę i udziela się społecznie. W konkursie „Kangur Matematyczny” od klasy trzeciej co roku zdobywa wyróżnienie, w konkursie „zDolny Ślązaczek” w klasie 5 przeszedł do etapu powiatowego, a w klasie 6 i 7 do etapu wojewódzkiego z języka polskiego i matematyki. W klasie 6 został laureatem z matematyki, a z języka polskiego był finalistą. Obecnie bierze udział wraz z gimnazjalistami w tzw. Meczach matematycznych i doszedł już do półfinału. Z przyrody w klasie 4 w „Mediteście” zajął 7 miejsce w Polsce. Bierze również udział w zawodach sportowych w piłce ręcznej. Włącza się w akcje charytatywne oraz występy związane z obchodami Świąt Patriotycznych organizowanych w szkole i poza nią. Jest bardzo lubiany wśród swoich rówieśników.

 

Ząbkowicki Artysta Roku

Laureat: Radek Tarach z zespołem - jest uczestnikiem i laureatem kilkudziesięciu konkursów i festiwali w całej Polsce. Miał przyjemność poznać oraz współpracować z wieloma artystami m.in. Mateuszem Krautwurstem, Mariuszem Szabauem, Majką Jeżowską, Stanem Borysem. Pobierał wskazówki od Grażyny Łobaszewskiej oraz Elżbiety Zapendowskiej. W latach dziecięcych występował w programie „Od przedszkola do Opola” emitowanym w TVP 1 oraz w programie „Must Be The Music” emitowanym w POLSACIE. Na swoim koncie ma kilka wydanych piosenek, które możemy usłyszeć w Radiu ESKA. Wraz z zespołem chętnie angażuje się w imprezy organizowane nie tylko na terenie  Gminy Ząbkowice Śląskie. Bierze aktywny udział w  Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Jarmarku Bożonarodzeniowym i Wielkanocnym , oraz w innych wydarzeniach kulturalnych naszej społeczności.

 

Wyróżnienia:

Stanisław Szkaradek - obecnie ma 6 lat i jest wychowankiem Przedszkola Publicznego nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. To wyjątkowo uzdolniony i utalentowany młody człowiek. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach muzycznych takich jak „Wiosna Piosenki Śpiewa”, „Świat Muzyką Malowany”, Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej pt. „Zdrowie w piosence”, Gminny Konkurs Piosenki Ludowej „Sulisek”, „Plejada Świętych” Stasiu uczęszcza do Szkoły Muzycznej Casio na naukę wokalu i gry na pianinie. Bierze udział w licznych imprezach tematycznych takich jak  Koncert Bożonarodzeniowy i Wielkanocny, koncert z okazji „Dnia Mamy i Taty”, występuje podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, i w innych imprezach organizowanych w  Gminie Ząbkowice Śląskie.

Agnieszka Seweryn - uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Od wielu lat jest zafascynowana muzyką, tańcemi fotografią. Kilkakrotnie uczestniczyła w warsztatach tanecznych „Lądeckiego Lata Baletowego”. Przez kilka lat była członkiem zespołu tanecznego „Show Dance” w Złotym Stoku, który występował między innymi podczas uroczystości z okazji 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Od 4 lat uczy się w klasie śpiewu „Open Vocal” w Kłodzku. Brała udział w zajęciach klubu fotografii cyfrowej w Lubiążu. Uważa, że sztuka w różnych wymiarach ma ogromny wpływ na zachowanie ludzi, może ich inspirować i kształtować. Wyrażanie emocji przez śpiew, taniec i fotografowanie jest jej pasją i ma nadzieję, że w ten sposób może coś dobrego ofiarować innym ludziom. Dodatkowo Zakwalifikowała się do 8 edycji programu „The Voice of Poland” i dostała się do etapu „Bitwa”.

 

Sportowiec Roku

Laureat: Patrycja Jurkowska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Posiada sporo osiągnięć na swoim koncie w Kick Boxingu, a wcześniej w Taekwondo. Jest m.in. dwukrotną wicemistrzynią Europy w walkach light contact w wadze do 50 kg, mistrzynią Polski w układach formalnych. W marcu 2017 roku  zajęła II miejsce na Mistrzostwach Polski Nowoczesnych Sztuk Walki w Radlinie. Trenuje od 10 lat po 3 razy w tygodniu. Jest młoda, ambitna i zdolna. Sport to jej pasja, a sukcesy na terenie kraju i Europy,  to zasługa ciężkiej pracy i wyrzeczeń.

Wyróżnienia:

Jarosław Buczko - Pan Jarosław Buczko jest zawodnikiem z wieloletnim doświadczeniem, ma na swoim koncie wiele tytułów mistrzowskich w wyciskaniu sztangi leżąc na arenie krajowej i międzynarodowej, gdzie  89 razy stawał na podium zajmując I miejsca. Dzięki ciężkiej pracy jest gotowy, by mierzyć się z najsilniejszymi przeciwnikami na świecie. Posiada olbrzymią wolę walki oraz samodyscyplinę. Pan Jarosław Buczko to nie tylko fachowiec w swojej dziedzinie sportu, ale także prywatnie pozytywny, pomocny i bardzo dobry człowiek mający uznanie wielu mieszkańców Gminy Ząbkowice Śląskie.

Ewa Błauciak - absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich z roku 2017. Obecnie Pani Ewa studiuje filologię angielską w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu, a pasją od kilku lat są średniodystansowe biegi , którą realizuje wraz z młodszym bratem i Ząbkowicką Grupą Biegową Frankenstein. W roku 2017 zwyciężyła Ligę Biegów Górskich w kategorii Juniorek i wywalczyła miano najlepszej zawodniczki w Polsce w swojej kategorii wiekowej. Biegi górskie, w których startowała Pani Ewa to m. in. „Silver Run” bieg anglosaski 12 km,  „Uphil Rogowiec” styl alpejski 7 km, „Eliminator – prawdziwa Górska masakra  4x 1700 m.” Uczestniczyła w biegach gminno – powiatowych zajmując czołowe lokaty m.in. w roku 2017r. zwyciężyła wśród kobiet cykl 3xZ Grand Prix Powiatu Ząbkowickiego.

 

Działacz Społeczny Roku

Laureat: Jerzy Piotrowski - od wielu lat współpracuje z Ząbkowickim Ośrodkiem Kultury oraz z innymi instytucjami na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie udzielając się społecznie. Jego wyjątkowa działalność polega na codziennym ratowaniu ludzkiego życia oraz uświadamianiu ludziom poprzez naukę i pokazy pierwszej pomocy jak ważna jest bezinteresowna pomoc innym. Od ponad 20 lat z wielkim zaangażowaniem pomaga od podstaw

w organizacji Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz utożsamiany jest z działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża w naszym regionie.

Wyróżnienia:

Jerzy Organiściak i Marian Biliński - Pan Jerzy Organiściak i Pan Marian Biliński są osobami, które zainicjowały organizowany od trzech lat festiwal muzyczny im. Alojzego Tauxa – wybitnego kompozytora i muzyka pochodzącego z Braszowic. Pan Marian Biliński zajął się sprawami artystycznymi, a Pan Jerzy Organiściak sprawami promocyjnymi i organizacją festiwalu. Trzeci Festiwal im. Alojzego Tauxa miał szczególną oprawę, bowiem 2017r. był związany z obchodami 200 – lecia urodzin Alojzego Tauxa. Z tej okazji odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą kompozytorowi.

Henryk Zięba - Pan Henryk Zięba jest sołtysem w Kozińcu. Bardzo aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, każdego roku przygotowuje kostki brukowe z dedykacjami, które są licytowane podczas finału. Jest sponsorem i wykonawcą pamiątkowej ławeczki na naszym Rynku. Współpracuje z parafią i gra w czasie nabożeństw na organach, organizuje uroczystości kościelne. Swoich synów wychował na społeczników reagujących na potrzeby innych.

 

Aktywne Sołectwo Roku

Laureat: Sołectwo Pawłowice - Organizują oni wiele różnych przedsięwzięć mających na celu rozwój lokalnej społeczności, aktywizację mieszkańców, integrację wielopokoleniową, co ma  ogromny wpływ na promocję i rozwój Gminy Ząbkowice Śląskie. Sołectwo Pawłowice słynie między innymi z  tworzenia wieńca dożynkowego, palmy wielkanocnej, zawodów sportowych dla dzieci, akcji „Zielone Pawłowice” – zazielenienie wsi. Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego i Jarmarku  Wielkanocnego sołectwo bierze udział w konkursach wystawiając regionalne potrawy, stroiki i dekoracje stołów, zdobywając nagrody, które później służą wszystkim mieszkańcom. Zakupiona siłownia zewnętrzna jak i doposażenie świetlicy wiejskiej czy projekt z zakresu szkolenia komputerowego są niewątpliwie innowacyjnym działaniem wpływającym na aktywizację i podnoszenie umiejętności mieszkańców sołectwa Pawłowice.

Wyróżnienia:

Sołectwo Tarnów - czynnie uczestniczy w uroczystościach na terenie  Gminy Ząbkowice Śląskie i Powiatu Ząbkowickiego. Jako jedyna wioska skutecznie podtrzymuje tradycje wielkanocne, corocznie organizując Biesiadę Wielkanocną i Konkurs Palm Wielkanocnych. W Tarnowie odbywa się coroczny festyn „Tarnowskie Magdalenki”, z którego dochód przeznaczony jest na remont kościoła św. Marii Magdaleny. Z myślą o kondycji fizycznej naszych mieszkańców we wsi Tarnów została zamontowana siłownia zewnętrzna, ponad to  na terenie wsi działa Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Zespół Sportowy, Ochotnicza Straż Pożarna.

Sołectwo Strąkowa - W Strąkowej organizowane są cykliczne imprezy integrujące mieszkańców takie jak: „Dzień Kobiet”, Zabawa karnawałowa” „Piknik Dożynkowy” i wiele innych. Mieszkańcy Wsi Dbają o dobrą i owocną współpracę z Gminą Ząbkowice Śląskie, są bardzo zaangażowani w sprawy sołectwa. Na terenie wsi miały miejsce liczne inwestycje między innymi nowe drogi gminne, reaktywacja stawu i wiele innych działań.

 

Ząbkowiczanin Roku:

Pani Halina Antoszczyszyn - wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Stolcu od 23 lat jest organizatorem Wojewódzkiego Festiwalu Zespołów Artystycznych KGW oraz Przeglądu Pieśni Religijnej w Stolcu. Pani Halina jest kierownikiem zespołu wokalnego, gra na akordeonie i harmonii guzikowej. Wraz z zespołem wielokrotnie reprezentowała Gminę Ząbkowice Śląskie poza jej obszarem m.in. w Środzie Śląskiej, Strzegomiu, Świdnicy oraz Nowej Rudzie. Pani Halina Antoszczyszyn mimo swojego „słusznego wieku” jest kobietą niezwykle aktywną i zaangażowaną w życie swojej miejscowości, Gminy Ząbkowice Śląskie oraz regionu dolnośląskiego. Pani Halina jest Przewodnicząca Rejonowej Rady Kobiet Kół Gospodyń Wiejskich, aktywnym członkiem Rady Sołeckiej Stolec, współorganizatorem festynów w Stolcu, a przede wszystkim jest szanowanym Wiceprezesem Rejonowego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych.  Serdecznie Gratulujemy i życzymy zdrowia oraz dalszych sukcesów w codziennej pracy.

 

Dodatkowe wyróżnienia Burmistrza Ząbkowic Śląskich otrzymały rodziny Państwa Zub i Państwa Kołoszyńskich, które od kilku lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy poprzez licytację Ząbkowickiej Krzywej Wieży, Stając się co roku honorowym właścicielem naszego lokalnego zabytku.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.