ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Już jutro rozpoczynają się Dni i Noce Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich

09.07.2015
Nadchodzi niezwykły weekend w Ząbkowicach Śląskich – to Dni i Noce Krzywej Wieży. Przyszykowaliśmy dla Was bogaty i interesujący program. Wystąpi wiele gwiazd z zespołami: Bracia, Wilki, Tabu, Bisz, a gościnnie wystąpi Krzysztof Cugowski znany wszystkim z kultowej Budki Suflera. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny! Ale Dni i Noce Krzywej Wieży to nie tylko muzyczne święto. To: piłka plażowa w centrum miasta, nocne zwiedzanie Krzywej Wieży do północy, gry i zabawy plastyczne dla dzieci i młodzieży, gra plenerowa, wesołe miasteczko, uliczka zdrowia czyli bezpłatne konsultacje lekarskie oraz badania, „Sala Grabarzy”, „Laboratorium dr. Frankensteina” w Izbie Pamiątek Regionalnych czy Nawiedzony Dom w „Grocie” dla miłośników tropicieli tajemnic i dreszczyku… Impreza ma niepowtarzalny charakter. Swój blask zyskuje dzięki najbardziej tajemniczemu zabytkowi Ząbkowic Śląskich – Krzywej Wieży. Dlatego też, nie zabraknie wydarzeń w jej cieniu: będziemy tańczyć rodzinnie „belgijkę” pod Krzywą Wieżą, budować wieżę z klocków Lego oraz tworzyć kolorowe i słodkie lizaki - to inaczej rzecz ujmując, nadciąga piąta edycja Dni i Nocy Krzywej Wieży! Zapraszamy 10 i 11 lipca do Miasta Krzywej Wieży i Frankensteina!

W piątek i sobotę od 9 rano do północy będzie możliwe zwiedzanie Krzywej Wieży. Jej odchylenie od pionu to aż 2,14 metra. Na jej szczyt wiedzie 139 schodów! We wnętrzu Krzywej Wieży znajduje się wystawa „Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym” gdzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w dybach! Warto odwiedzić „Salę Grabarzy” w Izbę Pamiątek Regionalnych, która znajduje się niedaleko Krzywej Wieży. Poznać tajemniczą a zarazem mroczną historię miasta – bezcenne. Jakie są związki miasta z legendarnym monstrum – Frankensteinem- dowiedzą się Państwo właśnie w Izbie Pamiątek Regionalnych przy ul. Krzywej za jedyne 6 (bilet normalny) lub 3 złote (bilet ulgowy)! „Sala grabarzy” będzie udostępniana turystom, w godzinach takich samych jak Krzywa Wieża - w piątek i sobotę od 9:00 do 24:00.

PIĄTEK – 10 lipca

Dzieci, młodzież - pierwszego jak i drugiego dnia nie będą się nudzić. W centrum miasta pojawi się znane z poprzednich edycji imprezy - piaszczyste boisko, na którym rozgrywany będzie Turniej Beach Soccer: o 13:00 – turniej przedszkoli, o 15:00 – turniej szkół podstawowych i szkółek piłkarskich. Równocześnie Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie prowadził gry i zabawy dla dzieci. Od 12:00 do 15:00 na rynku odbywać się będą zajęcia plastyczne - happening plastyczny nawiązujący do historii miasta pod nazwą „Panna Krzywa Wieża”. Po południu miejsce imprezy przeniesie się na planty zamkowe: od 17:00 do 18:00 swoje talenty na scenie zaprezentują dzieci i młodzież -  laureaci konkursów na różnych szczeblach. Tuż  po występach dzieci pojawią się ząbkowickie zespoły: ARLEQUEEN (g. 18:00) oraz FAIRYTALESHOW (g. 19:00) - finaliści V edycji Must Be The Music oraz zdobywcy nagrody internautów na Sopot Top Trendy 2013. O godz. 20:30 zagra zespół TABU - śląski zespół grający reggae z energią i niezwykle wpadającą w ucho sekcją dętą. Zagrał prawie pół tysiąca koncertów i zdobył wiele nagród na muzycznych festiwalach. O 22:30 wystąpią zdobywcy złotej płyty w 2013 roku - BRACIA znani z takich piosenek jak „Wierzę w Lepszy Świat”, „Nad Przepaścią”, singla „Niepisane” będącego kompozycją legendarnego gitarzysty - Jana Borysewicza z Lady Pank. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Cugowski znany z Budki Suflera. Kto dziś nie pamięta utworu „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Cisza jak ta” czy Takie tango”. Na tegorocznej Gali 25 lat RMF FM – BRACIA i Krzysztof Cugowski wystąpili po raz pierwszy wykonując jeden z najpiękniejszych przebojów lat 80’tych grupy Foreigner – „I Want To Know What Love Is”. Zapowiada się niezwykle klimatyczny piątkowy wieczór w Ząbkowicach Śląskich, z jednej strony młode pokolenie a z drugiej legenda polskiego rocka. Na zakończenie zabawę taneczną poprowadzą TAYFUNY. Podczas drugiego dnia Dni i Nocy Krzywej Wieży w sobotę czeka nas jeszcze więcej pozytywnych emocji.

SOBOTA – 11 lipca

Coś dla ucha i coś dla ciała – święto Krzywej Wieży to nie tylko koncerty gwiazd polskiej muzyki. Oferujemy wszystkim różnorodną rozrywkę, także zadbamy o Państwa samopoczucie i zdrowie. Tuż przed Ratuszem odbędzie się „Uliczka Zdrowia” (10:00 do 14:00), czyli bezpłatne konsultacje lekarskie dotyczące m.in. dietetyki, chorób skóry głowy i włosów, chorób stóp, terapii kręgosłupa, leczenia ran, farmaceutyki czy położnictwa; badania słuchu, pomiaru ciśnienia, pomiaru poziomu cukru we krwi, pomiaru BMI (wskaźnika masy ciała w stosunku do wzrostu), ćwiczenia doskonalące sprawność ręki. Zobaczymy także pokazy ratownictwa medycznego. Dodatkowo podczas trwania „Uliczki Zdrowia” będzie można podziwiać i zakupić prace wykonane w trakcie terapii zajęciowej w Bonifraterskim Centrum Zdrowia - cały dochód z ich sprzedaży wesprze planowaną inwestycję w budynku dawnego Szpitala Bonifratrów przy ul. 1-Maja w Ząbkowicach Śląskich.

W trakcie trwania „Uliczki Zdrowia” przeżyjemy wielkie sportowe emocje: o godzinie o 11.00 odbędzie się turniej piłki plażowej na ząbkowickim rynku (Turniej samorządowców), następnie od 13.00 do 17.00 odbędą się Otwarte Mistrzostwa Ząbkowic Śląskich w piłce plażowej.

Będzie można spędzić czas także twórczo – w ogrodzie Izby Pamiątek Regionalnych przy ul. Krzywej odbędą się dla dzieci i dorosłych - warsztaty ceramiczne „Lepimy Krzywą Wieżę” (g.14-18). Na warsztatach lepienia z gliny możecie zrealizować swoje wizje dot. Krzywej Wieży. Kreatywność jest mile widziana! Rodzice mogą zostawić swoje pociechy pod czujnym okiem instruktorki i udać się na Krzywą Wieżę lub do „Sali Grabarzy”, do której już pozostało tylko kilka kroków od miejsca warsztatów ceramicznych. Przypominamy, że Krzywa Wieża jak i Sala Grabarzy będzie czynna zarówno w piątek jak i sobotę od 9:00 do 24:00. Warto poznać historię miasta, nie wszyscy ząbkowiczanie ją znają, dlatego

To jednak nie wszystkie atrakcje 11 lipca 2015 r. – (od 14:00 do 16:00) odbędzie się gra terenowa – „POZNAJEMY ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE” - jest organizowana przez Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich i Izbę Pamiątek Regionalnych. Jej ideą jest poznawanie miasta przez grupy 4-5 osobowe, które otrzymają od organizatorów specjalny przewodnik ze zdjęciami elementów i detali architektonicznych Ząbkowic i będą musiały odszukać na czas te miejsca w terenie i zameldować się w określonym punkcie. Są przewidziane punkty kontrolne, gdzie będą stawiane pieczątki potwierdzające przejście.  Początek g. 14.00 - przy Oddziale PTTK w Ząbkowicach Śląskich, Plac Jana Pawła II 1. Zapraszamy drużyny jak i osoby indywidualne.

Pod Krzywą Wieżą będzie się odbywać wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży, rodziców i dziadków.

Na szczycie Krzywej Wieży rozpocznie się (g.12:00-18:00) niezwykły koncert na szczycie Krzywej Wieży. Wykonawcy: Andrzej Mazur, Jan Żurek, Jan Wiśniowski, Łukasz Przepióra, Kacper Szwarc, zagrają m.in. Hejnał Ząbkowicki, utwory jazzowe oraz melodie znane i lubiane.

Od 12:15 do 13:15 zatańczymy razem Belgijkę do utworu Lais-T Smidje. Do tej piosenki powstał układ choreograficzny wykonywany grupowo jako taniec integracyjny.

Najmłodsi od 14.00 na ulicy św. Wojciecha wspólnie zbudują z kilku tysięcy klocków LEGO własną Krzywą Wieżę. Każde dziecko będzie mogło sobie zrobić zdjęcie ze swoją Krzywą Wieżą Natomiast entuzjastów i smakoszy słodyczy tych małych i dużych, zapraszamy o 14.00 do 18.00 na słodkie warsztaty cukiernicze z ręcznego wyrabiania cukierków i lizaków czyli „Krzywa Wieża w Lukrze”. Podczas każdego pokazu dziecko, a także dorosły może wykonać własnego lizaka! Dodatkowo można poczęstować się cukierkami z wizerunkiem Krzywej Wieży.

Na zakończenie dnia pełnego atrakcji i wrażeń, zapraszamy wszystkich mieszkańców, gości i turystów na bezpłatne koncerty. Od 17.30-18.30 Koncerty Amatorskiego Ruchu Artystycznego czyli laureatów tegorocznego konkursu "Wiosna piosenki śpiewa" – wystąpią Weronika Wójcik, Aleksandra Zalas , Natalia Sęk i  Bartosz Słonopas.

O 18.30 zagra młody i zdolny wykonawca ząbkowiczanin Radek Tarach, o 19.30 grupa Frankenstein Children. Grupa powstała w 2011 roku i tworzy ją trójka licealistów z Ząbkowic Śląskich. "Gramy pozytywnego rocka, którym chcemy zarazić większa liczbę słuchaczy" deklarują. Grają sporo koncertów, na razie w swojej okolicy, ale chcą dotrzeć w kolejne miejsca.

O godz. 21:00 pojawi się wyjątkowa postać polskiej sceny hip-hopowej – BISZ z zespołem B.O.K Band. To ośmioosobowa grupa muzyków, indywidualności, artystów, instrumentalistów, poruszających się w szeroko rozumianych ramach muzyki hip-hop.

Gwiazdą, która uświetni Dni i Nocy Krzywej Wieży będzie zespół WILKI z niekwestionowanym liderem polskiej estrady Robertem Gawlińskim, zapraszamy już od 22.30  na wspólną zabawę przy takich hitach jak;  „Baśka”, „Urke”, "Son of The Blue Sky", czy "Bohema".

Na zakończenie wieczoru dyskoteka „Pod Gwiazdami” z zespołem TAYFUNY.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, turystów i gości na Dni i Noce Krzywej Wieży. Szczegółowy program na plakacie.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.