ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Komunikat w sprawie zmian w ewidencji ludności

05.01.2018
Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2018 r. weszły w życie zmiany do ustawy o ewidencji ludności. Realizacja obowiązku meldunkowego została uproszczona, aby nowe przepisy były jak najmniej uciążliwe dla obywateli. Aktualnie będzie można zameldować się również elektronicznie. Dokona tego każda osoba, która posiada profil zaufany ePUAP albo kwalifikowany podpis elektroniczny. Dzięki temu będzie można zameldować się o dowolnej godzinie, bez wizyty w urzędzie. Co więcej, jeden formularz umożliwi zameldowanie się na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie się z pobytu czasowego i odwrotnie, co znacznie uprości formalności meldunkowe.

Cudzoziemcy dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy mają otrzymają numer PESEL przy zameldowaniu. Należy przy tym zaznaczyć, że numer PESEL nie będzie nadawany cudzoziemcom, których pobyt na terytorium RP ma charakter krótkotrwały lub tranzytowy.

Ponadto przypominamy, że z upływem 2017 roku utraciły ważność dowody osobiste wydane w 2007 roku, którym minął dziesięcioletni okres ważności. Art.46 ustawy o dowodach osobistych nakłada na posiadacza dowodu osobistego obowiązek jego wymiany.

1/ Wniosek o wymianę dowodu osobistego składa się osobiście m.in. w Wydziale Spraw Obywatelskich i Urzędzie Stanu Cywilnego w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich przy ul. 1 Maja 15, w pokoju nr 1, lub w dowolnym urzędzie na terytorium Polski

i w tym samym urzędzie gotowy dowód należy odebrać.

2/ Druk można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego lub ze strony www.zabkowiceslaskie.pl zakładka "Mieszkaniec – Biuro Obsługi Interesanta – Karty Usług

i Wnioski – Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego – Wniosek o wydanie dowodu osobistego", gdzie opisane są procedury związane z wyrobieniem dowodu osobistego.

3/ Osoby posiadające profil zaufany lub podpis elektroniczny mogą złożyć wniosek również drogą elektroniczną za pomocą ePUAP.

4/ Dowody osobiste, którym upłynął termin ważności są unieważniane automatycznie

w rejestrach komputerowych prowadzonych przez Urząd Miejski w Ząbkowicach Śląskich oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.