ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

„Książę niezłomny” na deskach Ząbkowickiego Ośrodka Kultury

22.03.2012
W ramach obchodów święta teatru w Ząbkowicach Śląskich została wystawiona kolejna sztuka. Tym razem był to „Książę niezłomny” w reżyserii Pietro Cennamo, odegrany przez grupę artystyczną Theatralia, w skład, w której wchodzą aktorzy trzech narodowości polskiej, włoskiej i hiszpańskiej. Sztuka jest odegrana w trzech różnych językach, co czyni ją wyjątkową i jakże różną od spektakli, które są nam dobrze znane.

„Książę Niezłomny” to inscenizacja dramatu „Principe Constante” Pedro Calderóna znana w parafrazie Juliusza Słowackiego. Dramat został wzbogacony przez Słowackiego, co uczyniło go odrębną sztuką. Głównym bohaterem jest Portugalczyk Don Fernand, który przebywa w niewoli. Warunkiem jego uwolnienia było oddanie miasta Ceuty Maurom. Według Calderona wątek ten miał nawiązać do legendy świętego infanta, który odmówił wydania muzułmanom chrześcijańskiego miasta, za co odebrana mu została wolność.

Tłumaczenie Słowackiego jest utrzymywane w konwencji ewangelicznej przypowieści o niezłomności, ofierze i poświęceniu dla innych, męczeństwie, szlachetności ducha. Poeta wzbogaca samoświadomość bohatera, czyniąc z niego sługę Bożego.

Świetna gra aktorska, gra świateł, scenografia, a także muzyka na żywo uczyniła ze spektaklu niepowtarzalne widowisko.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.