ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Nie zabijajmy ptaków – ich los zależy od nas

29.03.2012
„Liczebność ptaków miejskich drastycznie spada” – informuje nas Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Problem jest poważny, a niestety – przez nas, mieszkańców, masowo lekceważony.

Mowa tu o „miejskich” gatunkach ptaków takich jak jerzyki, jaskółki, pustułki, wróble, kopciuszki i kawki, które zasiedlają nasze strychy, stropodachy oraz rożnego rodzaju szczeliny i nisze. Ptaki te są objęte ochroną gatunkową, dlatego obowiązkiem każdego z nas jest ich ochrona i niedopuszczanie do niszczenia lęgowisk, siedlisk, miejsc gniazdowania. Niestety podczas częstych remontów naszych domów gniazda i lęgowiska ptaków zostają bezpowrotnie zniszczone. A przecież te ptaki to nasi sojusznicy – żywią się owadami takimi jak komary czy mszyce, muchy i meszki. Możemy im pomóc! – apeluje Dyrekcja Ochrony Środowiska. W tym celu wydała specjalną ulotkę pt. „Ptaki naszych miast, ich los zależy od nas”, którą można pobrać w formie elektronicznej ze strony:

www.wroclaw.rdos.gov.pl

Linki:

http://wroclaw.rdos.gov.pl/images/20111221_ulotka.pdf

http://wroclaw.rdos.gov.pl/images/kalendarz_2012.pdf

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ulotką. Planując prace remontowe oraz termo modernizacyjne poza okresem lęgowym (tj. od 15 kwietnia do 15 sierpnia), instalując budki lęgowe w zamian za zniszczenie ptasich siedlisk oraz montowanie specjalnych półek pod gniazdami jaskółek zamiast ich zrzucania – możemy ocalić ginące gatunki.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.