ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Nowoczesne autobusy w gminie już we wrześniu!

30.12.2019
Burmistrz Marcin Orzeszek podpisał dziś na konferencji prasowej umowę na zakup nowoczesnych autobusów marki Solaris Urbino 12 hybrid z przedstawicielem firmy Solaris Waldemarem Wlazło – dyrektorem sprzedaży regionu południowio-zachodniego. Na mocy podpisanej umowy do 31 lipca 2020 roku do Ząbkowic Śląskich trafi 7 nowoczesnych niskoemisyjnych autobusów. Wartość umowy opiewa na kwotę 12 484 500 zł, a dofinansowanie to kwota w wysokości 10 611 825 zł. Gmina Ząbkowice Śląskie pozyskała te pieniadze ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020

Siedem dwunastometrowych autobusów marki Solaris dla Ząbkowic Śląskich będzie posiadać szeregowy układ hybrydowy, składający się z silnika elektrycznego o mocy 120 kW oraz silnika spalinowego o mocy 151 kW, spełniającego normy emisji spalin Euro 6. Autobusy hybrydowe wyposażone zostaną także w superkondensatory pozwalające magazynować, a następnie wykorzystywać energię pozyskiwaną z rekuperacji. Spowoduje to obniżenie zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych substancji (w stosunku do pojazdów z napędem konwencjonalnym).

Dodatkowo, Solarisy Urbino 12 hybrid będą posiadały funkcję Arrive & Go, która kontroluje pracę silnika spalinowego: wyłącza go podczas podjeżdżania do przystanku i ponownie włącza podczas jego opuszczania, umożliwiając pracę wyłącznie na silniku elektrycznym. Pozwala to na znaczące zmniejszenie emisji spalin oraz hałasu w miejscach przebywania pasażerów.

W autobusach miejsca siedzące będą zagwarantowane dla 37 pasażerów. Dostęp do pojazdu został zaplanowany w – nieczęsto spotykanym na polskim rynku – układzie 1-2-0. Hybrydy, które zostaną wyprodukowane dla Ząbkowic Śląskich, będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz w monitoring, poprawiający bezpieczeństwo podróżnych. Pasażerowie będą mogli korzystać z systemu zapowiedzi głosowej oraz portów USB. Na życzenie Gminy Ząbkowice Śląskie, na pokładzie pojazdów zostaną zamontowane defibrylatory.

Planowane uruchomienie komunikacji to 1 września 2020 roku. W II kwartale 2020 roku zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na świadczenie usług w zakresie transportu drogowego. Szacuje się, że Ząbkowicka Komunikacja Publiczna będzie wykonywała około 1,5 tys. kilometrów dziennie, obsługując wszystkie miejscowości na terenie gminy.

Dostawa autobusów realizowana jest w ramach projektu „Ograniczenie niskiej emisji w Gminie Ząbkowice Śląskie poprzez zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego do obsługi komunikacji podmiejskiej”, który jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.