ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Obchody 11 listopada w Gminie Ząbkowice Śląskie

14.11.2016
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, rozpoczęły się akademią, jaką w czwartek na sali widowiskowej Ząbkowickiego Ośrodka Kultury zaprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2. Młodzież za pomocą wierszy i patriotycznych pieśni przypomniała trudną drogę naszego kraju do wolności. Właściwe uroczystości rozpoczęły się 11 listopada mszą świętą w kościele p.w. św. Anny, skąd zgromadzeni uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Poległym za Ojczyznę, gdzie zaprezentowano krótki rys historyczny, po którym w swoim wystąpieniu burmistrz Marcin Orzeszek mówił o 98 latach Niepodległej Polski oraz tym, że „Nikt z nas nie ma monopolu na bycie Patriotą. Nikt z nas nie powinien też mówić, kto może się nazywać Polakiem, a kto nie”. Po wystąpieniu burmistrza delegacje organizacji kombatanckich, samorządu, szkół oraz mieszkańców złożyły pod pomnikiem wieńce upamiętniając poległych w walce o Niepodległość.

Poniżej pełny tekst przemówienia burmistrza: 

 

Dostojne Poczty Sztandarowe,

Szanowni Państwo,

„Świat nigdy nie znalazł dobrej definicji słowa wolność”. I chociaż tak trudno ją zdefiniować i określić, to jednak 98 lat temu dla każdego Polaka oznaczała jedno – Niepodległe Państwo Polskie powstało po ponad wiekowej niewoli. 98 lat temu ziściło się marzenie wielu pokoleń Polaków o odrodzeniu Wolnej Polski. Czas jej trwania to okres wzlotów i upadków, z których jednak zawsze potrafiliśmy się podnieść. Tak było po II Wojnie Światowej, tak było również po trwającej ponad pół wieku epoce komunizmu, kiedy dzięki ludziom tworzącym ruch „Solidarności”, Polska odzyskała swoją suwerenność.

11 listopada wspominamy bohaterów naszego narodu. Tych, którzy mieli odwagę poświęcić swoje życie, zdrowie i majątek dla Wolnej i Suwerennej Polski. Są najlepszym dowodem na to, że bez odwagi nie ma ani wolności ani solidarności, będących fundamentem Niepodległego Państwa. Historia naszego kraju dobitnie pokazuje, jak wielką siłę ma odwaga i solidarność.

Dziś już lepiej powinniśmy rozumieć i szanować naszą wolność i nasze osiągnięcia – wszystko to co udało się nam zbudować. Jako naród dokonaliśmy w ciągu ostatnich 27 lat rzeczy wielkiej –udało nam się zbudować Polskę silną, szanowaną w Europie i na świecie. Państwo, które w ciągu dwóch dekad wykonało olbrzymi skok cywilizacyjny. Kraj ludzi wolnych, otwartych i odważnych, każdego dnia pracujących na to, aby Polska była jeszcze lepsza.

Dzięki temu możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, rozwijając i unowocześniając nasz kraj, nasze miasto i gminę. Rozbudowując infrastrukturę, rozwijając oświatę, naukę i kulturę, dbając o nasze wyjątkowe środowisko naturalne. Abyśmy mogli to osiągnąć, musimy jednak przestać karmić się zawiścią, a zacząć patrzeć z szacunkiem na każdego, choćby miał odmienne poglądy, inny kolor skóry czy wyznanie. Niezależnie od tego bowiem, wszyscy jesteśmy Polakami. Nikt z nas nie ma monopolu na bycie patriotą, nikt z nas nie powinien też oceniać kto może nazywać się Polakiem, a kto nie.

Uczyńmy Dzień Niepodległości wspólnym świętem, demonstrując swój patriotyzm i miłość do ojczyzny, solidarnie z wszystkimi, odnosząc się z szacunkiem i zrozumieniem do ich poglądów i religii. Wszak wszystkich nas łączy cecha prawdziwie polska – pragnienie i umiłowanie wolności. Pamiętajmy o słowach naszego wielkiego rodaka, Jana Pawła II – „Tam – i tylko tam – gdzie ludzie wspólnie opowiadają się za wolnością i walczą o nią solidarnie, może ona zapanować i przetrwać.”

Dziękuję.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.