ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Obserwacja przejścia Wenus na tle tarczy Słońca już w najbliższą środę o 4:00 rano!

01.06.2012
06 czerwca 2012 roku będziemy mogli zaobserwować przy pomocy teleskopów niezwykłe i rzadkie zjawisko astronomiczne– przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Członkowie Klubu Miłośników Astronomii w Ząbkowicach Śląskich zapraszają wszystkich chętnych, a zwłaszcza młodzież szkolną, na niezwykłą "lekcję" fizyki - w najbliższą środę do ząbkowickiego ratusza o godz. 4:00 rano! Na wieży ratusza, gdy słońce wzejdzie o 4:33 będzie można zobaczyć to wydarzenie. Następne za 111 lat (11 grudnia 2117 roku). Życzymy wszystkim dożycia tej chwili.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne patronuje Międzynarodowej Akcji Wyznaczenia Długości Jednostki Astronomicznej (AU) na podstawie skoordynowanych obserwacji dokonywanych przez obserwatorów rozmieszczonych w różnych miejscach globu ziemskiego. zadania podejmą się członkowie Klubu Miłośników Astronomii w Ząbkowicach Śląskich wraz z uczniami i nauczycielką fizyki Publicznego Gimnazjum nr 2 - Aleksandrą Hilbrycht.

400 lat temu przejście obserwował Galileusz. Dzięki temu wydarzeniu potwierdził teorię Kopernika. Wcześniej takie wydarzenie opisywali Atlantydzi, Egipcjanie i Majowie , dla których siedzibą bogów była właśnie planeta Wenus.

W 1768 roku na statku Endauwer James Cook obserwowała przejście na wodach Południowego Pacyfiku. Szukał wtedy nowego lądu.  Wraz z nim w 76 różnych miejscach na ziemi dokonywano pomiarów usiłując określić wielkość naszego Układu Słonecznego.

Zamysł ten udał się dopiero w XIX wieku dzięki fotografii. Pomiary wykonywane przy okazji przejść Wenus przez tarczę Słońca przynosiły jednym astronomom klęskę , innych chwałę. Wenus jest piękną, lecz okrutną planetą. Co nam przyniesie ?

Dosyć dokładnie znamy pomiary i skład chemiczny planety Wenus i Słońca. Jednak tegoroczne pomiary mają szczególne znaczenie w odkrywaniu nowych cywilizacji. W świetle najnowszych osiągnięć nauki i techniki chcemy poznać nowe wartości i porównawcze wartości w stosunku do odkrywanych nowych planet przy innych słońcach – gwiazdach.

Być może i Twoje obliczenia posłużą do przybliżenia poznania innych cywilizacji. Sprawdź swoją wiedzę matematyczną, fizyczną, poznawczą . Jest to szansa dla szkół, młodych naukowców i wszystkich ludzi z otwartymi umysłami.

Wejdź na stronę internetową : www.astronomia.pl zakładka: Przejście Wenus 2012.

Konsultacje satelitarnych pomiarów geodezyjnych mgr inż. Tadeusz Bielecki – Starostwo Powiatowe.
Konsultacje satelitarnych pomiarów czasu mgr inż. Józef Halarewicz – Sekretarz Powiatu.

Wieczorem na wiosennym niebie ząbkowickim planetę Saturn - Panna prowadzi, a Marsa - Lew pilnuje. Warto to zobaczyć!

Ząbkowicki Klub Miłośników Astronomii.

fot. www.astronomia.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.