ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Od sierpnia 2024 roku - bon energetyczny

12.06.2024
Sejm właśnie przyjął ustawę w sprawie bonu energetycznego. Bon energetyczny to świadczenie pieniężne, które ma wesprzeć te osoby i rodziny, które najbardziej odczują zmianę wysokości rachunków za prąd, gaz i ciepło.

Bon energetyczny będzie miał charakter jednorazowy i wyniesie od 300 do 1200 zł. Kwota zależeć będzie od liczby osób w rodzinie i osiąganego dochodu:

  • 300 zł otrzymają jednoosobowe gospodarstwa domowe,
  • 400 zł otrzymają gospodarstwa 2- i 3-osobowe,
  • 500 zł otrzymają gospodarstwa 4- i 5-osobowe,
  • 600 zł otrzymają gospodarstwa 6- i więcej osobowe.

Kwoty wsparcia będą wyższe, jeśli główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (chodzi tu m.in. o pompy ciepła). W tym przypadku można liczyć na następujące kwoty:

  • 600 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • 800 zł dla gospodarstwa 2-3 osobowego,
  • 1000 zł dla gospodarstwa 4-5 osobowego,
  • 1200 zł dla 6- i więcej osobowego.

 

Progi dochodowe przy wypłacie bonu energetycznego:

Przy wypłatach bonu energetycznego będą obowiązywały progi dochodowe:

do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych, 
do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Ze wsparcia będą mogli skorzystać np. emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, emeryci i renciści, których świadczenie jest równe najniższej emeryturze, (aktualnie 1780,96 zł). 

Jeśli ktoś osiąga dochód przekraczający wskazane limity, to i tak warto, aby złożył wniosek. W tym programie ma bowiem obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że nawet jeśli nie mieścimy się we wskazanych przez ustawę ramach dochodowych, możemy otrzymać wsparcie, ale proporcjonalnie niższe. Kwota bonu zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia progu dochodowego.

 

Gdzie i kiedy składać wnioski w sprawie bonu energetycznego?

Wnioski, które będą dostępne po opublikowaniu, należy składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 (w formie elektronicznej lub papierowej). Po tym terminie wnioski nie będą rozpatrywane.

Wymagane dokumenty będzie można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres Ośrodka Pomocy Społecznej, Osiedle XX-lecia 52, 57-200 Ząbkowice Śląskie. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski przez Internet, np. za pomocą platformy ePUAP.  /OPS_Zabkowice/SkrytkaESP

Zgodnie z zapisami ustawy przyznanie bonu energetycznego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Informacja o przyznaniu bonu energetycznego będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej.

Bon energetyczny będzie wypłacany w drugiej połowie 2024 r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.