ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Odnowione centrum Ząbkowic Śląskich

24.07.2018
Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja projektu pn. „Rewitalizacja przestrzeni publicznej miasta Ząbkowice Śląskie”. Całkowita wartość projektu wynosi 5 562 505,00 zł z czego aż 95% stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej oraz Budżetu Państwa w kwocie 5 284 379,76 złotych. Warto przy tym zaznaczyć, iż jest to jedyny projekt wybrany do dofinansowania z terenu powiatu ząbkowickiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Pierwszym obszarem poddanym rewitalizacji będzie podwórko przy ulicy Ciasnej w Ząbkowicach Śląskich. Teren ten zostanie uporządkowany i zagospodarowany poprzez ułożenie kostki betonowej, montaż ławek i koszy na śmieci a także nasadzenie co najmniej 9 drzew i 194 krzewów. Kolejne zadania realizowane będą w 2019 roku.

Dużym zadaniem inwestycyjnym będzie przebudowa ulicy Ciasnej na odcinku 245 metrów, która zostanie wykonana z kostki kamiennej. Dodatkowo planuje się wykonać kanalizację deszczową oraz oświetlenie uliczne. W ramach zagospodarowania przestrzeni publicznej planuje się także wykonać zagospodarowanie podwórka ul. Rynek 7,8,9,10. Teren ten zyska nowe miejsca postojowe, ławki oraz kosze na śmieci, a także wykonane zostaną nasadzenia drzew i krzewów.

Dzieci i młodzież z pewnością ucieszy fakt, iż przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkowicach Śląskich powstanie nowe wielofunkcyjne boisko sportowe o nawierzchni syntetycznej. Dzięki pozyskaniu rekordowej dotacji na realizację projektu rewitalizacji zadanie to wykonane zostanie w 2019 roku i z pewnością rozwiąże problem braku takiego obiektu na terenie starego miasta. Pozyskana dotacja pozwoli także na rozliczenie zakończonego już zadania dotyczącego wymiany oświetlenia ulicznego na terenie ząbkowickiego Rynku. Stare i niesprawne oświetlenie zostało zastąpione nowymi słupami i oprawami LED. Znacząco podniosło to bezpieczeństwo i estetykę Rynku.

Ostatnie zadanie realizowane w ramach projektu nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich i podpisaniu umowy partnerskiej. Zrealizowana zostanie dzięki temu przebudowa budynku nr 3 Domu Pomocy Społecznej, który zyska nowe 16 miejsc pobytu dla osób przewlekle chorych. Pozwoli to także na zwiększenie zatrudnienia o 10 nowych miejsc pracy.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.