ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Oświata w Gminie Ząbkowice Śląskie – 2015 rok

11.01.2016
Nasza Gmina wydała w minionym roku na oświatę kwotę blisko 26 mln złotych, co jest najwyższym wydatkiem budżetowym. Pieniądze te są jednak mądrze gospodarowane i wykorzystywane. Gminna oświata jest stale modernizowana, posiada wykształconą, profesjonalną kadrę pedagogiczną, wyposażone w nowoczesne pomoce naukowe placówki i realizuje wiele dodatkowych programów dla dzieci i młodzieży. W 2015 r. wystartował również nowy projekt – Uniwersytet Dziecięcy, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem – na zajęcia w kończącym się pierwszym semestrze uczęszczało 55 dzieci.

Do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych Gminy Ząbkowice Śląskie w roku szkolnym 2015/2016 uczęszcza 578 dzieci, do szkół podstawowych 636 uczniów oraz 605 do szkół gimnazjalnych.

Wszystkie Szkoły Podstawowe w naszej gminie brały udział w programach „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa”. Dzięki tym programom 1129 uczniów codziennie otrzymywało porcję mleka, a 711 porcję warzyw i owoców.  W ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń” do wszystkich sześciu szkół podstawowych w naszej gminie zakupiono w sumie 586 książek do szkolnych bibliotek za łączną kwotę 11 925 zł, z czego wysokość dotacji wyniosła 9 540 zł. 

Szkoła Podstawowa w Zwróconej realizowała również projekt „Nauka wyniki sukces w przyszłości”, w ramach którego 60 uczniów objętych programem realizowało zajęcia wyrównawcze z matematyki, specjalistyczne z logopedii i terapii pedagogicznej oraz rozwijające z matematyki, języka angielskiego oraz przedsiębiorczości. Z tego projektu zakupiono do szkoły także tablicę interaktywną, dwa monitory, kserokopiarkę, liczydło z tablicą magnetyczną, tablice białe, stoliki sześciokątne wraz z krzesełkami z regulowaną wysokością. Całkowita wartość projektu wyniosła 120 610,17 zł.

Realizowane były również projekty sportowe – „Umiem pływać”, z którego skorzystało 249 uczniów klas II  oraz „Multisport”, z którego dla szkoły podstawowej nr 3 i nr 2 zakupiono sprzęt sportowy.

W gimnazjum publicznym nr 1 zrealizowano dodatkowo rządowy program „Bezpieczna +”. Podczas zajęć uczniowie kształtowali postawy społeczne, dyskutowali o tym, jak powinny wyglądać poprawne relacje rówieśnicze, pomagali dzieciom ze specjalnymi potrzebami wychowawczymi. 

W dwóch szkołach gimnazjalnych oraz w pięciu podstawówkach doposażono również gabinety profilaktyki zdrowotnej i przedlekarskiej w nowe meble i sprzęt podstawowej opieki lekarskiej na łączną kwotę 35 000 zł.  

Szkoły i Przedszkola w naszej gminie oferują również najtańsze wyżywienie w regionie - jedynie 5 zł za całodzienne wyżywienie w przedszkolach i 3,20 zł za obiad w szkołach. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.