ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Pierwsza Naukowa Noc z Frankensteinem na ząbkowickim zamku

20.05.2019
newsnoczfrankensteinem
Upiory, wampiry, straszydła i wielu innych bohaterów potwornych historii oraz legend przeszło w ubiegły piątek paradą ulicami Ząbkowic Śląskich. Całą drogę z rynku na ząbkowicki zamek prowadziła konna dorożka, na której dumnie zasiadał Frankenstein ze swoja narzeczoną oraz Marie Shilley -autorka historii o gospodarzu pierwszej Nocy z Frankensteinem w naszym mieście! Naukowa Noc z Frankensteinem to nowa, zmieniona formuła Weekendu z Frankensteinem - ukierunkowana na naukę, eksperymenty i poznawanie świata.

Imprezę w piątek rozpoczęła Parada Potworów, której wszyscy zgłoszeni uczestnicy otrzymali drobne upominki, a troje najlepszych w każdej z kategorii wiekowych dostało cenne nagrody – powerbanki, smartwatche, smartbank i głośniki bezprzewodowe. Następnie na zamku tak na dzieci jak i na najstarszych uczestników imprezy czekało wiele atrakcji.

Dlaczego atrament znika?  Jak można stworzyć kilkukolorowe roztwory? Jak wytworzyć prąd domowymi sposobami? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej nr 1 oraz nr 3, a także ząbkowickiego gimnazjum. Dzieci z zaciekawieniem słuchali i oglądali przygotowane doświadczenia, a dorośli równie aktywnie uczestniczyli w eksperymentach. Pokazy naukowe można było oglądać również w sobotę do godziny 14:00.

Spośród wielu atrakcji, dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim projekcje filmowe - zarówno w kinie sferycznym, jak i nieme kino z muzyką elektroniczną w tle w wykonaniu – na żywo - Błażeja Grygla. Równie interesujące były pokazy profesjonalnego iluzjonisty - zaskakiwały nawet tych najbardziej sprytnych i dociekliwych widzów. Znikające pieniądze, niekończący się sznurek czy też półmiski będące niewyczerpalnym źródłem wody, to tylko kilka z niesamowitych sztuczek magika.

Z niezwykle wymagającą i skomplikowaną zagadką, spotkali się z kolei uczestnicy gry kryminalnej. Zadaniem każdej grupy było przeprowadzenie śledztwa w sprawie morderstwa. Wyzwaniu  najlepiej podołali Daria Komar, Kewin żelnowski oraz Emilia Mach. Gratulujemy!

Ponadto wszyscy zainteresowani tematyką kryminalistyczną mogli wysłuchać wielu wykładów naukowych, które odbywały się w mrocznych podziemiach zamkowych. Na wszystkich nieustraszonych w podziemiach zamku czekał również groźny więzień, który przebywał zamknięty w wielkiej żelaznej klatce w pokoju strachu.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspaniałą zabawę i liczymy na Waszą obecność w przyszłym roku!

Zapraszamy do obejrzenie zdjęć!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.