ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ponad 300 wyjazdów jednostek OSP w 2018 roku

29.01.2019
Gmina Ząbkowice Śląskie posiada 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Braszowicach, Stolcu, Sieroszowie, Tarnowie i Olbrachcicach Wielkich. Dwie z tych jednostek (Stolec i Braszowice) działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W ciągu 2018 roku jednostki OSP w naszej gminie uczestniczyły łącznie w 306 zdarzeniach:

- OSP Stolec – pożary: 20, miejscowe zagrożenia: 20, zabezpieczenie rejonu:  36, alarmy fałszywe: 3,

- OSP Braszowice – pożary: 29, miejscowe zagrożenia: 45, zabezpieczenie rejonu:  54, alarmy fałszywe: 5,

- OSP Tarnów - pożary: 26, miejscowe zagrożenia: 20, zabezpieczenie rejonu:  13, alarmy fałszywe: 1,

- OSP Sieroszów  - pożary: 9, miejscowe zagrożenia: 5, zabezpieczenie rejonu:  0, alarmy fałszywe: 0,

- OSP Olbrachcice Wielkie - pożary: 9, miejscowe zagrożenia: 9, zabezpieczenie rejonu:  0, alarmy fałszywe: 2.

Nasze jednostki OSP działają prężnie i cieszą się zasłużonym szacunkiem nie tylko Mieszkańców, ale również swoich kolegów-zawodowców. Aby jednak utrzymać poziom naszych jednostek, konieczne są ciągłe inwestycje w sprzęt. W ubiegłym roku Gmina Ząbkowice Śląskie m.in. pozyskała z Ministerstwa Sprawiedliwości blisko 120 000 zł na zakup nowego sprzętu (m.in. zestaw narzędzi hydraulicznych marki Homatro, 2 defibrylatory AED marki Philips oraz 2 zestawy PSP R1 składające się z toreb medycznych, desek ortopedycznych i szyn Kramera).

Ponadto Gmina Ząbkowice Śląskie przekazała jednostkom OSP dotacje na łączną kwotę ponad 50 tysięcy złotych. Ze środków tych jednostki OSP zakupiły m.in. specjalne ubrania ochronne, narzędzia wielofunkcyjne, sprzęt do oznakowania tereny, bosak dielektryczny, wentylator oddymiający, zestaw narzędzi hydraulicznych, umundurowanie czy hełmy strażackie.

W trosce o bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy Ząbkowice Śląskie przekazała do starostwa powiatowego 40 000 zł z przeznaczaniem na współfinansowanie zakupów inwestycyjnych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej tj. wykonanie alternatywnego źródła zasilania oraz zakup urządzenia testowego sprzętu ochrony układu oddechowego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.