ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Poznałem podatki, kojarzę korzyści

05.08.2015
Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich: Natalia Maciejewska, Aleksandra Siwek i Weronika Tuła, którzy pod opieką Anny Szmiel przygotowali pracę „Poznałem Podatki, Kojarzę Korzyści” zostali zakwalifikowani do grona 15 zwycięskich zespołów w Ogólnopolskim Konkursie dla gimnazjalistów „Finansoaktywni. Misja: Podatki”. Celem konkursu było pokazanie korzyści z płacenia podatków. Warto zaznaczyć, że do konkursu zgłoszono prawie 300 prac, więc tym bardziej należy docenić wynik naszych uczniów. Gratulujemy!

Poniżej prezentujemy Państwu nagrodzoną pracę naszych uczennic: 

 

 

 

 

 

POZNAŁEM PODATKI, KOJARZĘ KORZYŚCI

                Kiedy w naszym mieście - Ząbkowicach Śląskich - wybudowano kolejny Orlik, zaczęłyśmy zastanawiać się, skąd gmina bierze na to pieniądze? Szukałyśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, przepytując rodziców, dziadków. Dowiedziałyśmy się, że to dzięki podatkom. Większość ludzi widzi jednak tylko złą stronę płacenia obowiązkowej daniny na rzecz państwa czy gminy, nie dostrzegając korzyści z tego tytułu. My także nie widziałyśmy pozytywnych stron, ponieważ nasi rodzice często narzekają, że podatki są zbyt wysokie. Jednak podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie na temat: „Poznałem podatki, kojarzę korzyści” okazało się, że podatki wcale nie są aż takie złe…

            Wiemy już, że m.in. dzięki podatkom w Ząbkowicach wkrótce zostanie  wybudowany kryty basen, a także utrzymywany jest duży stadion, przy którym ostatnio powstał nowy skate park. Dofinansowywane są stowarzyszenia sportowe, a we wsi Strąkowa w 2013 r. zakupiono siłownię zewnętrzną, Spacerując po mieście, nie zdajemy sobie sprawy, że to dzięki wpływom z podatków do budżetu gminy nasze oko cieszą piękne kwiaty, dekoracje świąteczne, takie jak ogromna choinka na  rynku czy girlandy bożonarodzeniowych światełek zawieszane na ulicznych lampach. Z podatków finansuje się specjalistyczny sprzęt dla powiatowej straży pożarnej (np. zakup samochodu) lub budowę nowych remiz dla OSP np. we wsi Tarnów, natomiast zamontowany monitoring ma uczynić nasze miasto bezpiecznym miejscem. Dzieci z biedniejszych rodzin w czasie wakacji mogą korzystać z organizowanych w jednej ze szkół półkolonii. W kilku wioskach m.in. w Bobolicach, Brodziszowie, Jaworku powstały place zabaw, będące atrakcją dla najmłodszych, a najpiękniejszy powstał
w niedawno odnowionym ząbkowickim Parku Sybiraków. W wioskach, z pieniędzy płaconych przez nas w postaci podatków, remontowane są świetlice wiejskie np. w Kozińcu. Mieszkańcy organizują w nich nie tylko integrujące zabawy, ale popołudniami korzystają
z nich także dzieci.

                A z jakich funduszy powstają nowe drogi i chodniki? A renowacje budynków
i zabytków? To również zasługa podatków. Ząbkowice pod tym względem bardzo się zmieniły w ostatnich latach - wypiękniała nasza Krzywa Wieża i ruiny zamku nie chylą się już ku upadkowi.  Dzięki wpływom do budżetu gminy możemy uczyć się w klasie matematycznej i rozwijać swoje zainteresowania, ponieważ mamy kilka godzin więcej matematyki. W naszej szkole są także inne profile - uczniowie mają dodatkowe lekcje wychowania fizycznego, j. polskiego lub języków obcych.

            Osoby starsze, które lubią spędzać aktywnie czas, mogą brać udział w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet III Wieku. Urząd miasta, za pieniądze w postaci podatków, organizuje różne imprezy kulturalne takie jak coroczny jarmark wielkanocny
i bożonarodzeniowy, Dni i Noce Krzywej Wieży oraz Weekend z Frankensteinem, w których może brać udział cała społeczność gminy i przyjezdni. Dzięki temu nasze miasto jest coraz częściej odwiedzane przez turystów, a ci, jak wiadomo, muszą coś zjeść, kupić pamiątkę
i wydać trochę pieniędzy, tym samym wspomagając budżet państwa i gminy.

Mniej zamożne osoby mogą skorzystać z pomocy społecznej, a wielodzietne rodziny
z ząbkowickiej Karty Dużej Rodziny. Podatkom zawdzięczamy także darmowe szczepienia dla naszych psów, dzięki temu dbamy o ich zdrowie.

            Teraz już wiemy, że podatki nie są takie złe, mają więcej zalet niż wad, ponieważ sprawiają, że życie w naszej lokalnej społeczności i w rodzinie powoli staje się lepsze.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.