ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023

17.03.2023
Gmina Ząbkowice Śląskie w 2023 r. ponownie przystąpiła do programu realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2023.

Program zapewnia usługę asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osobom niepełnosprawnym. Program adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, zwanych dalej „uczestnikami Programu”.

Program ma na celu:

  • wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydawane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych;
  • możliwość skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym;
  • ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia;
  • przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy też sportowych.

 

W ramach Programu gmina otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 100% kosztów realizacji usług asystenta w wysokości 1 668 679,20 zł. Z usług asystenta skorzysta 116 osób z orzeczeniami o znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Limit godzin usług asystenta w 2023 r. przypadających na 1 uczestnika Programu wynosi nie więcej niż 408 rocznie dla osoby ze znacznym orzeczeniem o niepełnosprawności, 193 godzin rocznie dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dla 229 godzin dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Koszt 1 godziny usług asystenta wynosił do 40 zł brutto za godzinę.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.