ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Program "Rodzina 500+" od 1 lipca 2019 - bez kryterium dochodowego

07.06.2019
Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich informuje, że od 1 lipca 2019 r. program „Rodzina 500 +” obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego (500 +) na nowych zasadach (tj. od 1 lipca), rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, od 1 lipca 2019 r. składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają świadczenia wychowawczego), natomiast od 1 października 2019 r. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są aktualnie przyznane do 30 września 2019 r.).

Ponadto od 1 lipca 2019 r. w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica.

Co więcej od 1 lipca złożenie wniosku w okresie 3 miesięcy licząc od dnia urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka gwarantuje przyznanie świadczenia od miesiąca odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieka lub przysposobienia dziecka.

Powyższe rozwiązanie dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r.

 

Dodatkowo w przypadku śmierci jednego z rodziców, któremu świadczenie zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku, wprowadzona zostaje ciągłość świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że rodzic, który został z dzieckiem, nie traci automatycznie prawa do przyznanego świadczenia na dziecko. Aby zachować ciągłość świadczenia  rodzic, który został
z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica.

 

Przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji. Osoba wnioskująca o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego otrzyma na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej informację potwierdzającą przyznanie świadczenia, zaś w przypadku braku adresu e-mailowego osoba ta będzie mogła odebrać informację o przyznaniu świadczenia w postaci papierowej.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500 +) można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lipca 2019 r., a tradycyjną – od 1 sierpnia 2019 r.

 

WAŻNE!

Zmiana okresu na który zostanie przyznane świadczenie wychowawcze oraz zmiana terminów składania wniosków na kolejne okresy świadczeniowe.

W sprawach wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych po dniu 30 czerwca 2019 r.  prawo do świadczenia zostanie ustalone na okres do dnia 31 maja 2021 r.

Na kolejny okres wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będą przyjmowane od 1 kwietnia 2021 r., a w przypadku wniosków składanych droga elektroniczną – od 1 lutego 2021 r.

Oznacza to, że w 2020 r. nie będziemy składać wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.