ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Rekonstrukcja polsko-czeskiej bitwy pod Ząbkowicami Śląskimi z 1335 roku

31.08.2012
Rekonstrukcja historycznej bitwy z 1335 roku pod Ząbkowicami Śląskimi już 1 września! Zapraszamy!

  

W 1335 r. Księstwo Ziębickie rządzone przez księcia Bolka II zostało zaatakowane przez margrabiego morawskiego Karola Luksemburczyka, późniejszego króla Czech i Cesarza Niemieckiego. Stało się tak, dlatego że książę ziębicki sukcesywnie odmawiał złożenia hołdu lennego ze swojego księstwa królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. Karol przegrał bitwę o zamek ząbkowicki z wojskami Księstwa Ziębickiego i mieszczanami ząbkowickimi. Bolko II wziął do niewoli 150 znacznych rycerzy czeskich, których następnie uwolnił za małym okupem, ulegajac prośbom żon pojmanych rycerzy...

W ramach mikroprojektu „Dziedzictwo pogranicza polsko-czeskiego podstawą współpracy miast partnerskich"   Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 w dniu 1 września (sobota) odbędzie się historyczna rekonstrukcja bitwy z 1335 roku pod Ząbkowicami Śląskimi, w której uczestniczyć będą bractwa rycerskie z Polski i Czech. Aż do wieczora miasto opanują rycerze i średniowieczne klimaty: rozpocznie się jarmark średniowieczny, na którym mistrzowie zawodów średniowiecznych będą prezentować swoje rzemiosło, zobaczymy przemarsz bractw rycerskich, turniej rycerski i łuczniczy oraz koncert muzyki dawnej. Zobaczymy w akcji kata nyskiego - Jurko, działającego razem z inkwizytorem Waldemarem z Bolkowa w widowiskowym programie.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.