ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

RELACJA Z XIV WEEKENDU Z FRANKENSTEINEM

03.09.2012
Za nami już XIV „Weekend z Frankensteinem” – przez 3 dni mogliśmy uczestniczyć w licznych atrakcjach, koncertach, konkursach i pokazach. Było tłoczno i wesoło, artystycznie i z dozą wyższej kultury, momentami wiało grozą, nie zabrakło emocji – zobaczmy relację z imprezy, która nieustannie od 1996 r. znajduje się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń Gminy Ząbkowice Śląskie.

PIĄTEK 31.08.2012 r.

Kino Letnie DR'a Frankensteina zainaugurowało weekend obfity w atrakcje z postacią żyjąca od lat na kartach ząbkowickiej historii – Frankensteinem. Nie przeszkodził deszcz i chłód – pokaz filmowy został przeniesiony do Sali Kinowej Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Mroczna, pochmurna pogoda podkręciła tylko nastrój napięcia i grozy, które towarzyszyły przy zagłębianiu się w fabuły filmów: "Sherlock Holmes: Gra Cieni" i "Koszmar z Ulicy Wiązów". Kto był, ten wie co znaczy dreszczyk emocji rodem z prawdziwych horrorów…

SOBOTA 01.09.2012 r.

Sobota rozpoczęła się uczczeniem rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Symboliczne kwiaty i znicze pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę złożyli samorządowcy oraz delegacje szkół z terenu Gminy Ząbkowice Śląskie. Po porannym akcencie uczczenia tej szczególnej rocznicy, miasto aż do wieczora opanowały bractwa rycerskie z Czech i Polski, ich pomocnicy giermkowie, mieszczanie ząbkowiccy i muzykanci.

Kolejne sobotnie atrakcje: parada bractw rycerskich z dowódcami księciem ziębickim Bolkiem II i margrabią morawskim Karolem Luksemburskim na czele, turniej rycerski i łuczniczy oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Semibrevis były zaledwie przedsmakiem wydarzenia, na które wszyscy czekali z zapartym tchem. Średniowieczne klimaty dały się we znaki wszystkim mieszkańcom: od godz. 11.00 na plantach zamkowych można było podziwiać rzemiosło prezentowane przez mistrzów różnych zawodów średniowiecznych, artefakty, naczynia i ozdoby. Jarmark średniowieczny przyciągał przechadzających się spacerowiczów i gości. Każdy mógł dostać ciepły posiłek – obok jarmarku wydawana była pyszna, gorąca grochówka z kotła.  Obozowisko rycerzy wraz z rodzinami, rozbite na plantach, przypominało o dawnych czasach swoimi strojami, nastrojowym ogniskiem i nietypowymi dla nas współczesnych -  przedmiotami codziennego użytku.

Z pewnością dużą atrakcją był udział znanego nie tylko w Polsce, kata nyskiego - Jurko, działającego razem z inkwizytorem Waldemarem z Bolkowa. W "krwawe objęcia" mógł trafić każdy i pozbyć się dolegliwości bólów głowy poprzez ścięcie...

O godz.18.00 rozbrzmiał sygnał zwiastujący rozpoczęcie rekonstrukcji polsko-czeskiej, historycznej bitwy jaka rozegrała się w Ząbkowicach Śląskich w 1335 roku! Do boju ruszyły polskie czeskie zastępy, zalśniły miecze, w tan ruszyły konie. Bitewnemu gwarowi towarzyszył głos narratora, który przedstawiał historyczną kolejność zdarzeń. Widowisko warte obejrzenia – w największe emocje wprawił publiczność ogłuszający ryk armat, które raz po raz wtórując okrzykom walczących ostrzeliwały ząbkowicki zamek. Sześć scen przedstawiało wiele dramatycznych momentów związanych z oblężeniem zamku przez królewicza czeskiego Karola Luksemburskiego. Całość zakończyło podpisanie układu pokojowego i nadanie przywileju dla mieszczan ząbkowickich przez Bolka II.

Gdy emocje opadły, wszyscy ruszyli w stronę sceny zamkowej, gdzie koncertowo zagrali  BATSTAB i MUSIC 4EST. Prawdziwym hitem okazała się gwiazda wieczoru - polski zespół rockowy IRA. Znajome nuty złączyły we wspólnej zabawie wszystkie pokolenia.

Po koncertach  nadszedł czas na taneczne rytmy pod gwiazdami.

 NIEDZIELA 02.09.2012 r.

Podczas święta Krzywej Wieży w lipcu bohaterką happeningu rzeźbiarskiego była Krzywa Wieża. Teraz nadszedł czas na postać dr'a Frankensteina! Żmudne ciosanie balów drzewa rozpoczęło się w niedzielę 2 września o godz. 10:00, czego efektem były wielkie, specyficznej urody postacie Frankensteina.

Następne godziny przyniosły atrakcje dla dzieci i młodzieży. Sportowe konkurencje przygotowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkowicach Śląskich rozbawiły i wprawiły w świetne nastroje uczestników jak i publiczność. W konkurencjach strzelania z łuku, walki rycerskiej na dmuchanych piłkach i przebijaniu balonów mogli zmierzyć się zarówno ci najmłodsi, jak i rodzice. Na zwycięzców czekały specjalne nagrody, dla wszystkich uczestników – słodkie upominki.

Quiz "Historia dr'a Frankensteina i Ząbkowic Śląskich" okazał się doskonałym sprawdzianem nie tylko historycznej wiedzy. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Radni oraz przedstawiciele miasta z młodzieżą ząbkowicką na czele rywalizowali  konkursie wiedzy o mieście i legendzie Frankensteina. Poziom był wyrównany, każdy z uczestników otrzymał  gadżety promujące Gminę Ząbkowice Śląskie i Weekend z Frankensteinem.

Niesamowitym przeżyciem były przerażające i dowcipne piosenki z musicalu "Frankenstein". Wystapili wspaniali artyści na czele z Mariuszem Kiljanem, który za rolę Wiktora Frankensteina otrzymał w 2011 roku Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Aktorzy Teatru Muzycznego CAPITOL z Wrocławia zaskoczyli nas swoistym poczuciem humoru i wysokim poziomem artystycznym. Chwytliwy refren piosenki „Weź pod rękę Frankensteina” zapisał swe nuty w pamięci publiczności:

„Więc weź pod rękę Frankensteina
Bo on pomoże ci za dwóch – dobry duch!
To życiodajna moc
On w dzień zamieni noc
Wszystko, co ma najlepsze, to tobie da!

Wieczór wypełniły kolejne koncerty. Wystąpili THE COLONIST, Q.Q KLAN oraz LION VIBRATIONS – publiczność poddała się pozytywnym rytmom reggae, roots, dub i jazzu.

Powodzeniem cieszyły się także Najstraszniejszy Dom Na Dolnym Śląsku i zwiedzanie Krzywej Wieży Nocą z lampionami. Dwór Kaufunga znowu ożył, strasząc upiorami, zjawami i widmami. Przez dwa dni aktorzy z Teatru Prawdziwego dostarczali zwiedzającym niekontrolowanych uniesień i silnych wrażeń. Ale Weekend z Frankensteinem to nie tylko groza. Niezwykłą atrakcją była możliwość wejścia po 139 schodach na szczyt Krzywej Wieży z lampionami nocą. Zanim jednak oczy wdrapujących się na szczyt mogły nasycić się niesamowitym widokiem na Ząbkowice i okolice nocą, dodatkowo  mogli podziwiać wystawę fotograficzą "RETRO FRANKENSTEIN", zlokalizowaną na półpiętrze wieży.

Podczas Weekendu z Frankensteinem miłą wizytę złożyły nam delegacje miast pratnerskich – przedstawiciele z Czech (miasto Cerveny Kostelec), z Niemiec (miasto Uchte i Wiesloch) oraz nasi nadmorscy partnerzy ze Sławna. Delegacje miały możliwość udziału w atrakcjach „Weekendu z Frankensteinem” przy jednoczesnym zwiedzaniu Ząbkowic i okolic.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.