Ząbkowicki Zamek już wkrótce dostępny dla turystów
„Spotykamy się już po raz 18-ty na czwartkowym spotkaniu pod zegarem, tym razem w wymiarze japońskim i historycznym” – powitała wszystkich prowadząca Jagoda Pazdioara, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Jako pierwszy wystąpił Pan Robert Sworek - żywa legenda polskiego karate, Prezes SHOTOKAN WORLD ORGANIZATION, którego opowieść o pobycie w japońskim mieście Gifu i przeżytych tam przygodach całkowicie pochłonęła uwagę zgromadzonych. Swoją opowieść Pan Robert wzbogacił o multimedialną prezentację złożoną ze zdjęć.
Kolejno prowadząca wraz z Magdaleną Wąż przedstawiły prezentację japońskiej formy poetyckiej HAIKU reprezentatywnej dla okresu Edo wg scenariusza opracowanego przez Panią Marię Kurzyp - polonistkę z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich. Każdy z obecnych został zaangażowany w napisanie własnego HAIKU, odnoszącego się do wrażeń odniesionych podczas uczestnictwa w podwieczorku. Efektem były piękne poetyckie liryki, które zostały odczytane pod koniec spotkania.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się prezentacja sztuki składania papieru, pochodzącej z Chin, rozwiniętej w Japonii, i dlatego uważanej za tradycyjną sztukę japońską – ORIGAMI. W tajniki origami wprowadzała Pani Małgorzata Szymańska – pedagog z Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 – Mateusz Wandzel. Szczególnie wdzięczne okazały się papierowe żabki, które po odpowiednim naciśnięciu wykonywały skoki.
Swoje słowo w temacie japońskiej formy sztuki użytkowej miała też Małgosia Piasek – uczennica III Liceum Ogólnokształcącego. Posługując się prezentacją multimedialną opowiedziała o Japonii widzianej oczami Polaka: o ozdabianiu rycin i innych form sztuki użytkowej (MANGA), o muzyce słuchanej przez społeczność japońską, o sposobie spędzania ich wolnego czasu, formach rozrywki.
Niezwykłym gościem XVIII podwieczorku był Pan Czesław Zabiegło ze Złotego Stoku, który pokazał kolekcję broni japońskiej, własnoręcznie robionej i zdobionej. Pan Czesław para się kolekcjonerstwem japońskich zbroi i oręża rycerskiego od lat – przedstawione eksponaty to prawdziwe dzieła sztuki, a to tylko niektóre z bogatej kolekcji, jaką posiada. Podczas wystąpienia dał się poznać jako człowiek o wielkiej pasji i wiedzy. Przedstawił także jedyną polska publikację własnego autorstwa, opisującą zbrojenie ochronne japońskich wojowników.
Na koniec Pan Michał Rudnicki wraz z Panem Jerzym Organiściakiem zachęcili do obejrzenia wystawy o historii osadnictwa w Ząbkowicach Śląskich i przedstawili osoby, które udostępniły pamiątki i różne eksponaty.
Wszyscy goście, którzy wystąpili tego wieczoru, otrzymali z rąk Burmistrza Marcina Orzeszka upominki z Miasta Krzywej Wieży i Frankensteina.
Najsmaczniejszy akcent tego wieczoru czekał na sam koniec. Przygotowane specjalnie na tę okazję egzotyczne potrawy przez Stowarzyszenie Klub Karate-Do, Panią Elę Wąż i Panią Maję Szafrańską zebrały wiele pochwał. Zupa z bambusa z grzybkami mun i makaronem ryżowym, zapiekane banany w cieście, schab w panierce sezamowej, sosy oraz japońska surówka szybko znikały talerzy.
Zapraszamy na kolejny podwieczorek pod zegarem już za miesiąc – 12 grudnia 2012 roku.
Zobacz także:
Ślubowanie przedszkolaków w Tarnowie
Żywa legenda polskiego karate w ząbkowickich szkołach
Halina Kunicka w Ząbkowicach Śląskich – już 9 listopada!
Gumisie zwycięzcami I Turnieju Siatkonogi
Remont dachu w Przedszkolu Publicznym nr 1
Święto Niepodległości w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Stolcu