ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Rok 2016 kolejnym rokiem spadku zgłoszonych wypadków przy pracy rolniczej

27.03.2017
W 2016 roku do Placówki Terenowej zgłoszono 62 wypadki czyli o 12 wypadków mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zmniejszyła się też liczba zgłoszonych chorób zawodowych. W 2016r odnotowano 3 przypadki choroby zawodowej tj. o 1 chorobę zawodową mniej niż w roku 2015. Pomimo dużego spadku zgłaszanych wypadków Placówka planuje zwiększenie działań prewencyjnych dla rolników czynnych zawodowo.

Zostanie zwiększona ilość wizytacji przy akcjach żniwnych, aby być „bliżej” rolnika i oddziaływać na bezpieczeństwo bezpośrednio przy pracy.

Realizowane będą szkolenia, które mają na celu zapobieganie wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Informując o zasadach bezpiecznej pracy oraz oddziaływująca na wyobraźnię i nawyki rolników, a także ich domowników, uczestnicy szkoleń zachęcani będą do wprowadzania w gospodarstwach zmian poprawiających bezpieczeństwo pracy. Natomiast w celu uatrakcyjnienia szkolenia na zakończenie będą organizowane konkursy. Przy organizacji Konkursu BGR – 2017 będzie nawiązana ścisła współpraca z rolnikami, którzy zgłoszą się do konkursu. Gospodarstwa będą wizytowane kilkakrotnie, aby usunąć zagrożenia występujące w danym gospodarstwie.

Podstawową treścią działań prewencyjnych w zakresie szkoleń bhp rolników będzie oddziaływanie na zmniejszenie liczby upadków osób oraz bezpieczną pracę z maszynami i urządzeniami. To właściwie te dwie grupy zdarzeń wypadków najczęściej występują na terenie działania Placówki. Ponadto na w/w szkoleniach  będziemy zapoznawać rolników z wyrobami zwiększającymi bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym (m.in. ze Znakiem Bezpieczeństwa KRUS i wyróżnionymi przez Prezesa Kasy).

Do uczestnictwa w szkoleniach zostaną zaproszeni inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Uzgodniono również przeprowadzenie wspólnych szkoleń z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Dolnośląską Izbą Rolniczą  i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.