ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Rozpoczął się rok szkolny – jak wygląda ząbkowicka oświata?

21.10.2016
Nowy Rok Szkolny 2016/2017 uczniowie i nauczyciele zainaugurowali już blisko 2 miesiące temu. Postanowiliśmy więc przedstawić Państwu krótką informację o stanie gminnej oświaty już po uroczystych apelach, kiedy uczniów i nauczycieli zajmuje codzienna, żmudna praca. Oświata jest obszarem pochłaniającym, największą część gminnego budżetu – w budżecie na 2016r. wydatki na oświatę wynoszą 28 471 553 zł. Jest to ponad 40% wszystkich wydatków Gminy Ząbkowice Śląskie – „To bardzo duża kwota, ale dzięki temu każde dziecko ma miejsce w żłobku oraz przedszkolu, mamy jedno z najtańszych wyżywień w regionie w szkołach i przedszkolach, świetlice szkolne, wysoki poziom nauczania, ciekawe zajęcia. Nie mamy więc problemów, o których tak często mówi się w mediach, a które mają inne gminy.” – mówi burmistrz Marcin Orzeszek.

Gminna oświata to 13 placówek oświatowych: 5 publicznych przedszkoli (oraz 5 oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych), 6 szkół podstawowych (w tym trzy na terenie wiejskim) oraz 2 gimnazja. We wszystkich tych placówkach zatrudnionych jest 445 osób – 277 nauczycieli oraz 168 pracowników administracji i obsługi. Oprócz publicznych przedszkoli, na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie działają także 4 przedszkola niepubliczne.

 

Nasza gmina ma 755 przedszkolaków (w tym 94 w niepublicznych przedszkolach) oraz 1722 uczniów ( 1144 w szkołach podstawowych oraz 578 w gimnazjach).  Dzięki wykwalifikowanej, zaangażowanej i profesjonalnej kadrze pedagogicznej nasi uczniowie w egzaminach, konkursach oraz zawodach sportowych osiągają bardzo dobre wyniki. By wspomnieć choćby uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1, które dwukrotnie znalazły się wśród 10 zwycięskich zespołów ogólnopolskiego konkursu „Finansoaktywni”, czy chłopców z tej samej szkoły, którzy zwyciężyli w ogólnopolskiej Gimnazjadzie w piłce nożnej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.