ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Śladami wspólnej historii średniowiecznej - ząbkowicki zamek

03.10.2018
_DSC6750
Współpraca Ząbkowic Śląskich z miastem partnerskim Czerwony Kostelec od lat układa się bardzo dobrze. Świadczy o tym fakt, iż realizujemy wspólnie wiele projektów w ramach Euroregionu Glacensis, w których udział biorą mieszkańcy obu miejscowości. Coroczne wizyty ząbkowiczan w Czerwonym Kostelcu stały się stałym elementem kultury i sportu w obu samorządach. Ambitne plany współpracy pozwoliły stworzyć wspólny projekt „Śladami wspólnej historii średniowiecznej”, który 2 października 2018r. został złożony do dofinansowania w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Zakłada on stworzenie nowego produktu turystycznego na polsko - czeskim pograniczu łącząc autentyczną historię okresu wojen husyckich między Zamkiem Vizmburk koło Czerwonego Kostelca, a Zamkiem w Ząbkowicach Śląskich. Oprócz stworzenia ścieżki dydaktycznej liczącej 232 km i łączącej 19 obiektów zabytkowych w zamku w Ząbkowicach Śląskich przeprowadzona zostanie adaptacja wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele turystyczne i ekspozycyjne, wykonana zostanie aranżacja dziedzińca wraz z odbudową podcienia przy wieży bramnej oraz doprowadzenie instalacji wod – kan. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1 mln euro (ponad 4 mln złotych)

Warto w tym miejscu przypomnieć, że ząbkowicki zamek w ostatnich latach doczekał się wielu prac zabezpieczających i renowacyjnych o wartości kilkunastu milionów złotych, dzięki czemu został udostępniony dla ruchu turystycznego. W wieży bramnej mieści się cieszący się dużym zainteresowaniem Escape Room, w tym roku otrzymaliśmy także dofinansowanie na otworzenie w zamku Labiryntu Luster.  W tym roku ząbkowicki Zamek dołączył także do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.