ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

TOP 5 Radia Wrocław - ponownie wygrywają Ząbkowice Śląskie!

05.05.2016
Po zwycięstwie ząbkowickiej Krzywej Wieży w plebiscycie Radia Wrocław na Top 5 dolnośląskich wież widokowych, w kolejnym nasze miasto zwyciężyło w TOP 5 na najlepszą, literacką miejscówkę na Dolnym Śląsku jako Ząbkowice Śląskie Mary Shelley i Frankensteina.

Wszyscy czytelnicy czy miłośnicy filmów grozy słyszeli o monstrum Frankensteinie, kojarząc go z jego stwórczynią - pisarką Mary Shelley. Ząbkowice Śląskie od momentu założenia w II połowie XIII w. aż do 1945 r. nosiły nazwę Frankenstein. Istniej także legenda ząbkowickiego Frankensteina. Na jej podstawie, wysnuć można teorię, że Frankenstein narodził się w Ząbkowicach Śląskich. Chętnych i spragnionych poznania tej tajemnicy zapraszamy do lektury artykułu: http://frankenstein.pl/legenda.html.

Dawna nazwa miasta, jej tajemnicze zabytki – Krzywa Wieża czy XVI wieczny zamek i Komnata Tajemnic, historia ząbkowickich grabarzy jeszcze bardziej podkreślają atrakcyjność Ząbkowic Śląskich. Smaczku dodaje fakt, iż produkt „Frankenstein” jest coraz szerzej wykorzystywany: corocznie odbywa się impreza rodzinna na plantach zamkowych pn. Weekend z Frankensteinem. W tym roku już po raz osiemnasty odbędzie się 26-27 sierpnia. To niebiletowana impreza plenerowa z koncertami gwiazd muzyki, event’ami sportowymi m.in. „10 Ząbkowicką” (biegiem na 10 km - aktualnie trwają zapisy!), ale także z nietypowymi atrakcjami tj. plenerowym kinem grozy dr. Frankensteina, paradą potworów ulicami miasta, event’ami rzeźbiarskimi i plastycznymi nawiązującymi do postaci Frankensteina czy spotkaniem z katem…. Dodatkowo w Ząbkowicach Śląskich, jak i w regionie można spróbować lokalnego produktu piwa „Frankenstein” ząbkowickiego browaru Rebelia. Już wkrótce pojawi się aromatyczna, ziarnista kawa do ekspresu – Frankenstein.

Wszystkich zapraszamy do zwiedzania atrakcji „Śladami dra Frankensteina”, która mieści się w Izbie Pamiątek Regionalnych, przy ul. Krzywej. Od 1 kwietnia do 30 września czynna jest codziennie od godz. 09:00 do godz. 19:00. Więcej informacji pod linkiem: http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/informacje-dla-turystow/ oraz na stronie zabkowiceslaskie.pl (zakładka Turysta) oraz www.krzywawieza.eu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.