ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Uczniowie ząbkowickiej szkoły na zagranicznych praktykach

14.06.2018
IMG-20180612-WA0000
W tym roku, już po raz piąty z rzędu, uczniowie Technikum z Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich mieli okazję wyjechać na zagraniczną praktykę zawodową - tym razem celem była piękna Malta.

      Szkoła od ponad pięciu lat ubiega się i pozyskuje fundusze na umożliwienie uczniom odbycia praktyk zawodowych poza granicami naszego kraju. Dzięki uczestnictwu w programach takich jak Leonardo da Vinci, Erasmus Plus czy PO WER uczniowie wyjechali na praktykę zawodową do Niemiec - do Berlina, następnie dwukrotnie do Włoch - najpierw do Bolonii a w kolejnym roku do Forli, potem była Hiszpania i Sewilla, w tym roku Malta, w następnym natomiast roku 2019 wyjadą dwie grupy - jedna ponownie do Włoch, do Forli i druga grupa do Portugalii - do Evory.

      W trakcie tych wyjazdów młodzież ma możliwość nie tylko sprawdzić swoje umiejętności zawodowe i doskonalić znajomość języka angielskiego ale również poznawać zabytki tych krajów oraz kulturę i obyczaje. Szczególnie miało to miejsce w ubiegłym roku w Hiszpanii, kiedy uczestnicy projektu zakwaterowani byli u hiszpańskich rodzin.

      W tym roku w dniach 6.05. - 4.06. 35 osobowa grupa składająca się z przedstawicieli wszystkich kierunków nauczanych w szkole wraz z opiekunami - panią wicedyrektor Lucyną Gabory, nauczycielkami języka angielskiego Elżbietą Gajewicz i Agnieszką Juszczyk oraz nauczycielką wychowania fizycznego Anną Wilk przebywała na Malcie. Uczniowie zakwaterowani zostali w Malta University Residence w miejscowości Lija, w centralnej części wyspy, natomiast miejsca praktyk rozmieszczone były praktycznie na całej wyspie.

Pierwszy tydzień upłynął młodzieży na zapoznaniu się z topografią terenu, miejscami praktyk a także na przystosowaniu do lewostronnego ruchu - zwłaszcza rozmieszczenia przystanków autobusowych. Uczniowie bardzo szybko nawiązali kontakt i porozumienie ze swoimi pracodawcami. Jednak pobyt na wyspie przebiegał nie tylko pod znakiem praktyk. Po powrocie z pracy oraz w weekendy uczniowie mieli możliwość poznawania tej pięknej wyspy znanej i widzianej wcześniej tylko jako plenery takich filmów jak: "Gladiator", "Alexander", "Gra o tron" czy "Troja". Szczególnie pięknie prezentowała się stolica Malty - Valletta, która w tym roku, po Wrocławiu, została Europejską Stolicą Kultury. Oprócz Valletty uczniowie zwiedzili urokliwą Mdinę - pierwszą stolicę Malty, Rabat oraz dwie przepiękne wysepki - Gozo, na której znajduje się kompleks megalitycznych świątyń starszych niż egipskie piramidy i Stonehenge -Ggantija a także jaskinia, w której mityczna Calypso przetrzymywała powracającego do Itaki Odyseusza. I drugą wysepkę - Comino z jedną z głównych atrakcji turystycznych Malty - Blue Lagoon.

W trakcie pobytu w University Residence odbyła się międzynarodowa Olimpiada Sportowa, na której uczniowie Technikum wywalczyli tytuł mistrza w siatkówce.

Kolejne dni upływały bardzo szybko na pracy, zwiedzaniu oraz relaksie na słońcu. Na zakończenie pobytu odbył się piknik pożegnalny na plaży podczas którego uczniowie wymieniali się swoimi doświadczeniami zawodowymi oraz wrażeniami z pobytu.  Mieli również okazję podziękować przedstawicielom organizacji partnerskiej, którzy służyli pomocą, kiedy była taka potrzeba oraz dbali o miły pobyt na wyspie.

We wrześniu uczniowie otrzymają międzynarodowe certyfikaty potwierdzające odbytą praktykę zawodową.

 

Materiał Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.