ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Trwają prace nad „Programem Rozwoju Lokalnego”

14.02.2020
27 stycznia Marcin Orzeszek Burmistrz Ząbkowic Śląskich powołał Radę Projektową oraz Zespół Projektowy dotyczące uczestnictwa Gminy Ząbkowice Śląskie w drugim etapie naboru konkursu „Rozwój Lokalny”. Walka o 10 mln euro trwa! Do końca lipca 2020 roku powołane zespoły mają przygotować m.in. Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego Gminy Ząbkowice Śląskie. Oba dokumenty będą częścią składową wniosku o dofinansowanie, który składany będzie w ramach Funduszy Norweskich. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż Ząbkowice Śląskie obok Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry i Głogowa są jedynymi miastami z województwa dolnośląskiego, które przeszły do kolejnego etapu.

Od początku stycznia odbyły się dwa spotkania warsztatowe przeprowadzone przez doradców Związku Miast Polskich Justynę Majchrowską, Andrzeja Pyziaka i Piotra Górkę związane z uzyskaniem diagnozy potrzeb miasta niezbędnej do przygotowania wniosku o dofinansowanie. W czasie spotkań zespół projektowy dokonywał analizy, szukano słabych i mocnych stron miasta, próbowano również odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego warto mieszkać w Ząbkowicach Śląskich?”.

Kolejnym etapem działań będą ankiety i wywiady przeprowadzane na wybranych w trakcie warsztatów grupach interesariuszy. W najbliższym czasie przygotowana zostanie ankieta dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz przedsiębiorców.

Wynikiem działań zespołu projektowego będzie opracowanie Programu Rozwoju Lokalnego, który jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie dla projektu „Rozwój lokalny miasta Ząbkowice Śląskie”, kótry będzie złożony do realizacji w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Budżet konkursu to ponad 100 mln euro, a maksymalna wartość projektu jaki Gmina Ząbkowice Śląskie może złożyć to 10 mln euro. Środki z grantu pokrywają 100% wartości projektu. Warto przy tym podkreślić, iż przejście do drugiego etapu naboru zagwarantowało naszemu samorządowi 100 tysięcy złotych, które przeznaczymy na zadania związane z dostępnością osób z niepełnosprawnościami  do budynków użyteczności publicznej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.