ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Uroczyste otwarcie Izby Pamięci Sybiraków

13.06.2013
Izba Pamięci Sybiraków mieszcząca się niegdyś w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy. ul. Proletariatczyków zyskała nowe oblicze – 12.06.2013 odbyła się uroczystość otwarcia wystawy poświęconej uczczeniu pamięci Sybiraków, przeniesionej do Izby Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich i wzbogaconej o nowe eksponaty.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawicieli kół związków Sybiraków z regionu oraz uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2, którzy zaprezentowali program artystyczny. Po przedstawieniu zgromadzeni mogli zwiedzić wystawę, ukazującą losy, tułaczkę i cierpienia Sybiraków.

Wystawa prezentuje okres czterech zsyłek na Sybir 1940-1956. Nowe eksponaty obejmują historię dwuwiecznego „marszu” na Syberię - od konfederacji Barskiej, poprzez powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Ukazano też 25-letni dorobek Koła Związków Sybiraków Ziemi Ząbkowickiej na przestrzeni prawie 25 lat.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.