ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Wakacyjnych wspomnień czas – podsumowanie wakacji 2023

12.09.2023
Drodzy Mieszkańcy i Goście – dziękujemy za Wasz liczny udział w naszych działaniach wakacyjnych. Choć trwa już drugi tydzień szkoły, my zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji i przywołania cudownych wakacyjnych wspomnień z tego czasu – a działo się wiele! Nasze jednostki jak zawsze stanęły na wysokości zadania – wakacje z Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki, Ząbkowickim Centrum Sportu i Rekreacji oraz Biblioteką Publiczną każdego roku są niesamowite!

Wakacje 2023 z Ząbkowickim Centrum Sportu i Rekreacji

W trakcie wakacji przygotowano wiele atrakcji i zajęć dla dzieci i młodzieży z Gminy Ząbkowice Śląskie. Imprezy organizowane były w okresie całych wakacji tj. od 02.07.2023 r. do 02.09.2023 r. z wykorzystaniem bazy sportowej i obiektów Ząbkowickiego Centrum Sportu i Rekreacji.

- Piłkarska Środa  - Turniej Piłki Nożnej (Słoneczna Arena) – w turnieju piłki nożnej dla szkół podstawowych wzięło udział 118 uczestników. Drużyny zostały podzielone na kategorie. Pierwsze trzy drużyny zostały nagrodzone pucharami, natomiast każdy uczestnik – pamiątkowym medalem.

- Środa z Badmintonem (Stadion Miejski) –  Darmowe zajęcia z badmintona odbywały się cyklicznie w środy wg terminarza, w zajęciach wzięło udział 40 uczestników.

- Zajęcia i Turnieje Teqball kat. Singiel i Debel (Boisko Orlik) - Turniej Teqball  na boisku Orlik klas I-IV oraz V-VIII udział wzięło 14 drużyn (łącznie 28 osób). Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale, a drużyny z miejsc 1-3 otrzymali puchary.

- Otwarte Mistrzostwa Ząbkowic Śląskich w Teqball - kat. Debel (podczas Dni i Nocy Krzywej Wieży 08.07.2023) Sportowy Rynek - W ramach "II  Ząbkowickiego Turnieju Teqball" udział wzięło 20 uczestników i uczestniczek, którzy podzieleni na trzy kategorie rozegrali spotkania w systemie grupowym oraz pucharowym.

- Turniej Siatkówki chłopców i dziewcząt (boisko przy Hali) - Turniej siatkówki odbył się na Boisku przy Hali Słonecznej w następujących kategoriach wiekowych: szkół podstawowych oraz OPEN. Udział wzięło 5 drużyn - 36 uczestników. Pierwsze trzy drużyny zostały nagrodzone pucharami, natomiast każdy uczestnik – pamiątkowym medalem.

- Turniej koszykówki 3x3-koszykówka + konkurs rzutów (Boisko przy Hali)-  Na boisku tartanowym przed halą Słoneczną, odbyły się turnieje w ramach Wakacji z ZCSiR 2023. Tym razem, uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności w rozgrywkach koszykarskich TRIO BASKET. Udział w nim wzięły cztery ekipy (21 uczestników) które rywalizowały w systemie każdy z każdym mecz-rewanż. Oprócz turnieju, stałym punktem był konkurs rzutów „za trzy”.

- Dolnośląski Mistrz Kierownicy 2023 (02.07.2023) - Cały cykl zawodów OMV Dolnośląski Mistrz Kierownicy 2023 dedykowany jest zawodnikom z najmniejszym doświadczeniem, lub dopiero zaczynającym. Runda III odbywa się na zamkniętym i bezpiecznym terenie Hali widowiskowo – sportowej Słoneczna, przy ul. Powstańców Warszawy 8i, w Ząbkowicach Śląskich. Runda składała się z 9 prób sprawnościowych - 3 próby przejeżdżane w 3 pętlach.

- Rekreacyjny rajd rowerowy + konkurencje rowerowe (Słoneczna pętla i Boisko Orlik) 29.07.2023 - Udział w rekreacyjnej jeździe po Słonecznej Pętli wzięło 18 osób w różnym wieku.

- Game of Frankie zawody na Skate Parku (Stadion Miejski) 02.09.2023 – W III edycji Game of Frankie udział wzięło 10 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą w kategorii OPEN. 3 najlepszych zawodników otrzymało puchary oraz nagrody rzeczowe.

- IX edycja „10 Ząbkowickiej” (Hala/Rynek) 26.08.2023 - W IX edycji „10 Ząbkowickiej” czyli biegów na 5 i 10 km na mecie pojawiło się 326 biegaczy z różnych i najdalszych miast Polski ale również i zza granicy. Każdy uczestnik w pakiecie startowym otrzymał pamiątkowy ręcznik biegacza, oraz gadżety od sponsora (długopis, bidon, smycz), a dodatkowo w 35 losowych pakietach były wejściówki całodniowe do Słonecznego Parku Wodnego. Na mecie wszyscy otrzymali pamiątkowy medal. Dla wszystkich na mecie czekał ciepły posiłek, woda, izotoniki i banany.

Najstarszy zawodnik oraz najstarsza uczestniczka również zostali nagrodzeni pamiątkowym pucharem oraz nagrodą rzeczową.

Zwycięzca dystansu na 10 km został Mathew Kosgei z czasem 31 min 52 sek. Jako drugi do mety dotarł Hose Tuei - 31 min 53 sek., a trzeci był Weldon Kiprotich -  33 min 13 sek.

Po biegu głównym został przeprowadzony bieg dla dzieci, w którym udział wzięło 136 najmłodszych biegaczy (symboliczny bieg 1 okrążenie wkoło rynku). Na wszystkie dzieci na mecie czekał pamiątkowy medal, książeczka edukacyjna, odblask, ołówek, słodki batonik oraz soczek.

 

 

Wakacje z Kulturą w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki

Działania Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki w okresie wakacyjnym opierały się na następujących działaniach i wydarzeniach kulturalnych:

WAKACYJNA SCENA MUZYCZNA – podczas weekendów wakacyjnych odbywała się na scenie na Rynku w godzinach popołudniowych. W ciągu 9 weekendów wakacyjnych lipiec-sierpień odbyło się - 10 koncertów – 1 w czerwcu, 3 koncerty w lipcu, 6 koncertów sierpniu. Jeden koncert się nie odbył ze względu na wyjazd zespołu na nagrania( One Desire Group), natomiast jeden został przeniesiony na salę widowiskową ze względu na ulewny deszcz (Waldemar Rychły i Przyjaciele). Podczas Wakacyjnej Sceny Muzycznej wystąpili:

- Miron Nalepa i Przyjaciele (23.06) – uczestniczyło 100 osób.

- Załoga Dr. Bryga – zespół szantowy z Giżycka (02.07.) – uczestniczyło – 120 osób.

- Kwiat Powoju – (23.07.) - uczestniczyło – 100 osób.     

- Bielawska Kapela Podwórkowa BKP (29.07.) - uczestniczyło – 120 osób.

- Waldemar Rychły i Przyjaciele – zespół folkowy – (05.08) - uczestniczyło – 20 osób.

- Koncert zespołu Złocienie (12.08.). Uczestniczyło 70 osób.

- Sławomir Olgierd Kramm – Wakacyjna Podróż muzyczna – największe hity włoskie,  

  hiszpańskie, amerykańskie i polskie – (13.08) - uczestniczyło 120 osób.

- Zespół Folklorystyczny CreaDanza z Kolumbii – uczestniczyło 220 osób.

- Kapela Sami Swoi (20.8.) – uczestniczyło – 100 osób

KONCERTY PODCZAS IMPREZ - Podczas wakacji odbyło się szereg koncertów w ramach:

- Dni i Nocy Krzywej Wieży (7-8.07)- wystapili KULT, Żabson, Sarius, Nocny Kochanek, Tom J, Rastafajrant, Kefir Band,  One Desire Group. Jak co roku w koło Krzywej Wieży również na wszystkie dzieci czekało mnóstwo atrakcji: pyszna lemoniada, Mini Naukowiec z Termo Laboratorium, malowanie na sztalugach, magik, który przez cały czas uczył dzieci sztuczek, malowanie twarzy, wystawa rowerów retro, która przyjechała do nas prosto z Zabrza oraz pokaz mody retro. Tuż za Krzywą Wieżą można było zakupić pamiątki z Ząbkowic Śląskich a “retro przyjaciele” przygotowali kącik dla dzieci, pełen zabawek, które pamiętały jeszcze nasze babcie. Ponadto odbywały się  animacje dla dzieci, gry i zabawy dla dzieci - namiot z klockami Playmobile, zajęcia ceramiczne i lepienie z gliny Krzywej Wieży. W Izbie Pamiątek Regionalnych zorganizowaliśmy małe ZOO. W tym celu zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Alpakowej Kotliny i Fundacji Nasza Szkapa.

- XXVI Wojewódzki Festiwal zespołów artystycznych KGW w Stolcu (9.07.) Na festiwalowej scenie wystąpiły Zespoły takie jak: Florianki z Olbrachcic Wielkich, Tarnawianki z Tarnowa, Stolczanki ze Stolca, Przewornianie z Przeworna, Złotokłose z Czerwieńca, Olszaniacy ze Strzegomia, Braszowiczanki z Braszowic, Starczowianie ze Starczowa, Jugowianki z Jugowa, Krajanki z Krajanowa, Kalinki z Czerwieńczyc, Dzikowianki z Dzikowca, Kądziołeczka z Lutomii, Lasowiaczek ze Stolca, Macieje z Ostroszowic, Ożaranki z Ożar, Wesołe Nutki z Mąkolna, Borowianki z Przedborowej, Aster z Domasłowa, Leszczynki z Dobroszyc, Ślężanki z Borowa, Ciepłowodzianki z Ciepłowód, Sulisławiczanki z Sulisławic – uczestniczyło łącznie 600 osób.

- Dożynki powiatowo-gminne w Stolcu (27.08.) – wystąpiła czeska kapela folkowa – Krnovianka oraz Elvis Presley Tribute ponadto lokalne zespoły ludowe, dziecięce i młodzieżowe: Lasowiaczek; Wiolinek; Wesołe Nutki, KGW Stolec, Tarnów, Florianki Olbrachcice Wielkie, KGW Sulisławice – uczestniczyło łącznie 2000 osób.

LATO Z TEATREM - PLENER TEATRALNY – na ząbkowickim rynku odbywały się spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych:

- „Magiczna Fasola” (15 lipca) – teatr dla dzieci – uczestniczyło 70 osób.

- „Księga Błazna” – teatr dla dzieci (19 sierpnia). Uczestniczyło 60 osób.

- „Teatr Miejski roztańczony w ogniu” – (8 sierpnia) – Teatr Miejski z Ząbkowic Śląskich + Teatr Prawdziwy z Bielawy – uczestniczyło 170 osób.

- „Z kobietami bywało różnie ale z facetami też” Teatr „Bez Maski” działającego przy Domu Opieki Społecznej w Opolnicy – 24 sierpnia. Uczestniczyło 60 osób.

- Spektakl – „Przygody z wyobrażonego lasu” – (31 sierpnia). Spektakl na Sali widowiskowej -uczestniczyło 200 osób.

- „Anioły umierają nocą” (1 września) – Teatr Miejski z Ząbkowic Sląskich + Teatr Prawdziwy z Bielawy – pierwotnie spektakl maiła się odbyć 21 lipca ale został przeniesiony ze względu na deszcz. Uczestniczyło – 80 osób.

WYCIECZKI DLA DZIECI (jednodniowe):

- 11 lipca - Szczeliniec (najwyższy szczyt w Górach Stołowych 919 m.n.p.m) wraz z  Szlakiem Ginących Zawodów -  dzieci zobaczyły: pokazy garncarstwa, zwierzyniec,    wiatrak,    kuźnie i chatkę robótek ręcznych. Uczestniczyło 50 osób.

- 18 lipca - Farma Waliszów - Wiejskie ZOO - wycieczka w czasie której dzieci, poznały zwyczaje panujące na Farmie, karmiły zwierzęta i dowiadywały się o ich potrzebach i wymaganiach. Farma przyniosła dzieciom frajdę w postaci niezapomnianych chwilach w siodle i jak i na quadach. Uczestniczyło 50 osób.

- 3 sierpnia - Gród Rycerski w Byczynie – Gród wykonany z drzewa modrzewiowego, stylizowany na średniowieczną budowlę, powstał dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich – opiekę nad nim sprawuje Opolskie Bractwo Rycerskie. Uczestniczyło 38 osób.

- 22 sierpnia - Alpakowa Kotlina - spacer z alpakami, karmienie alpak, ognisko i warsztaty robienia kolczyków. Uczestniczyło 50 osób.

WESOŁY RYNEK - ZAJĘCIA – WARSZTATY –– podczas wakacji w każdy dzień w poniedziałek, środę, czwartek i piątek od godziny 13:00 do 15:00 odbywały się animacje dla dzieci na ząbkowickim rynku przy scenie. Cześć zajęć ze względu na pogodę przeniesione zostały do kawiarni ZCKiT.  Zajęcia plenerowe obejmowały m.in.: bańki mydlane, gry i zabawy również sportowe, taniec czy karaoke. We wtorki na Sali widowiskowej odbywał się seans bajkowy. Łącznie w w/w zajęciach uczestniczyło 700 dzieci.

POZOSTAŁE WYDARZENIA podczas Wakacji w których ZCKiT było współorganizatorem lub wspierało:

- 24.06 - Festyn Piknik Strażacki w Tarnowie. Uczestniczyło 300 osób.

- 24.06 – Otwarcie ząbkowickiej Galerii w Cerkwii Św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich, wystawa i wernisaż fotografii o Ząbkowicach Śląskich- zdjęć wykonanych podczas ubiegłorocznej „Blendy Ząbkowickiej”. Otwarcie Galerii uświetnił koncert muzyki cerkiewnej - Chóru Św. Jerzego pod dyrygenturą Anny Andrianow. Międzynarodowa wystawa, pt. „ BLENDA ZĄBKOWICKA”, jest owocem pracy poplenerowej jaki odbył się w ubiegłym roku. Ząbkowice Śląskie wiosną gościły kilkudziesięciu fotografików w Czech i Polski. Osoby te miały za zadanie opowiedzieć w sposób fotograficzny jak widzą nasze miasto. Uczestniczyło 150 osób.

- 28.06 – „Pamięć o Kresach” - spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją - polskim historykiem i historykiem sztuki XIX i XX wieku, profesorem nauk humanistycznych, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego -  Uczestniczyło 30 osób.

- 29.06 -  Etiudy teatralne w wykonaniu  uczestników warsztatów teatralnych. Uczestniczyło 30 osób.

- 30.06 – „Cel Ultraman” - Spotkanie Wojciechem Ptakiem, który opowiadał o swoim sportowym życiu. O startach triathlonach i swimrunie, o przygotowaniach do tegorocznego wyzwania, jakim jest Ultraman w Kanadzie, gdzie będzie planował zdobyć kwalifikację na mistrzostwa świata. Uczestniczyło 30.

- 1.08 – „Patriotycznie śpiewamy pod Pomnikiem” - wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę przy Placu Jana Pawła II w Ząbkowicach Śląskich. Wystąpiły ząbkowickie zespoły: Klub Seniora Przyjaciele, Złocienie, Kwiat Powoju, Zespół Echo, Kapela Sami Swoi oraz Chór Gloria. Uczestniczyło 80 osób.

- 07.08.- „Architektura piórkiem rysowana” - wernisaż wystawy Zygmunta Wojtasika w Galerii przy Cerkwi.  Uczestniczyło 120 osób.

- 13.08.- Nocne zwiedzanie z dreszczykiem ząbkowickiego zamku. Uczestniczyło 100  osób.

 

Wakacje w bibliotece

Wzorem lat ubiegłych, biblioteka z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu, zorganizowała urozmaicone zajęcia pod hasłem „Wakacje jak z bajki”. Letni wypoczynek dzieci rozpoczęły od wycieczki do Wioski Indiańskiej w Srebrnej Górze, gdzie poznały kulturę i zwyczaje Indian. W trakcie dwóch miesięcy uczestnicy wzięli udział w różnorodnych zajęciach plastycznych. Codziennie na stołach królowały warcaby, szachy, zgaduj – zgadule, kalambury i inne znane gry planszowe. Rozgrywane były również  turnieje Jengi, Uno i Dobble. Pamiętaliśmy także o zajęciach z książką, odbywały się wspólne czytania, rozwiązywanie zagadek i łamigłówek, malowaliśmy ilustracje do teatrzyku Kamishibai.

 

KOLOROWE ZAKOŃCZENIE WAKACJI
2 września hucznie zakończyliśmy wakacje na Stadionie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich. Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki wspólnie z Ząbkowickim Centrum Sportu i Rekreacji, Biblioteka Publiczną Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie. Podczas festynu dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji: dmuchańce, malowanie twarzy, mega bańki mydlane, malowanie na sztalugach, gry i zabawy, fotobudka, wata cukrowa, popcorn, lody, kiełbaski z grilla, wiele konkursów i quizów. Równocześnie odbywały się na skateparku zawody BMX oraz Święto Kolorów HOLI. Uczestników łącznie ok. 1500.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.