ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

„Wszyscy jesteśmy wolni i równi, wszelka władza wynika z naszej woli”

04.05.2017
Obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Ząbkowicach Śląskich rozpoczęły się od Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej w kościele pw. Św. Anny, skąd uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod Pomnik Poległbym Za Ojczyznę. Swoje przemówienie wygłosił burmistrz Marcin Orzeszek, po którym krótki rys historyczny przedstawiły uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1. Następnie delegacje organizacji kombatanckich, samorządowców, szkół i stowarzyszeń złożyły pod pomnikiem kwiaty.

W swoim wystąpieniu burmistrz mówił między innymi: „To Ustawa Zasadnicza z 3 Maja nauczyła nas, że wszyscy jesteśmy wolni i równi, że wszelka władza wynika z naszej woli, a jej najważniejszą funkcją jest ochrona wolności i sprawne zarządzanie wspólnotą.  Realizacja tych zadań wymaga przede wszystkim podziału władzy. Tylko wtedy jednostka ma szansę zachować swą wolność, a państwo sprawnie funkcjonować. Stanowienie prawa przez władzę ustawodawczą, wprowadzanie go w życie przez władzę wykonawczą i stanie na straży jego przestrzegania przez niezawisłe sądownictwo gwarantuje nam, że jeden człowiek nie będzie jednocześnie prawodawcą i sędzią, a trzy władze będą się wzajemnie kontrolować i ograniczać.”

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.