ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Wyjazd studyjny – formy przedsiębiorczości na terenach wiejskich

25.05.2012
Dnia 10 maja 2012 r. z Ząbkowic Śl. wyruszyła wycieczka rolników powiatu w okolice Wrocławia, której celem była wymiana doświadczeń między rolnikami prowadzącymi działalność pozarolniczą na wsi. Głównym organizatorem wyjazdu był Powiatowy Zespół Doradców Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Ząbkowice Śl., współorganizatorem Biuro Terenowe Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Ząbkowicach Śl., sponsorami byli Urząd Miejski Ząbkowice Śl. i Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl.

Uczestnicy wycieczki, 50 osób, głównie kobiet, słonecznym porankiem trafili do państwa Golinowskich w Nadolicach Wielkich, którzy prowadzą tam gospodarstwo rolne i muzeum skansen dawnej wsi polskiej. Gospodarze zgromadzili około 6 tysięcy eksponatów zbieranych i otrzymywanych od darczyńców przez lata, są tam dawne maszyny i sprzęty rolnicze, stare meble, obrazy, ubrania, rzeźby, naczynia i wiele innych sprzętów nie używanych obecnie.

Z Nadolic uczestnicy wycieczki udali się do „Sielskiej Zagrody” , która znajduje się na trasie Wilczyce – Kiełczówek – tam zachwycali się pięknym położeniem gospodarstwa agroturystycznego nad stawami rybnymi, zagospodarowaniem terenu dającego każdemu gościowi coś ciekawego dla niego – dzieciom place zabaw, dorosłym miejsca do grilowania, kawiarnie i bary. Wszyscy mogli podziwiać mini zoo, w którym najbardziej podobały się ptaki, pawie, perliczki, gęsi i kaczki różnych ras.

W gospodarstwie zielarskim rodziny Szenajchów w Kiełczowie panie wysłuchały z zaciekawieniem gospodyni, pani Małgorzaty Mazur,  która opowiadała o ziołach i ich ekologicznej uprawie, a na koniec kobiety zaopatrzyły się w doniczki z ziołami kulinarnymi i leczniczymi. Zioła z „Dobrej Widawy” zostały wpisane do katalogu produktów regionalnych i tradycyjnych. Obiad pod chmurką w gospodarstwie zajmującym się hodowlą pstrąga i prowadzącym smażalnię pstrągów bardzo smakował wycieczkowiczom, tym bardziej, że niektórzy sami złowili sobie pstrąga na obiad.

Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Parku Japońskiego we Wrocławiu i spacer wokół odremontowanej Hali Ludowej i zespołu fontann przed Halą. Powrót grupy do Ząbkowic nastąpił w godzinach wieczornych.

 Tekst i zdjęcia: E. Sobótko, T. Babik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.