ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ząbkowice Śląskie wysoko w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju

13.11.2017
Eksperci z Politechniki Warszawskiej pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka przygotowali Ranking Zrównoważonego Rozwoju. W kategorii gmin miejsko-wiejskich Gmina Ząbkowice Śląskie znalazła się na 98 miejscu, wśród 616 sklasyfikowanych gmin – wśród gmin z Dolnego Śląska znaleźliśmy się na wysokim 11 miejscu. Gmina Ząbkowice Śląskie to także według tego rankingu najprężniej rozwijająca się gmina miejsko-wiejska na południe od Wrocławia. Warto tu podkreślić, że Ząbkowice Śląskie w swoim sąsiedztwie nie mają autostrady czy drogi ekspresowej, które bardzo ułatwiają rozwój oraz komunikację ze stolicą województwa. Mimo to wyprzedziliśmy takie gminy jak m.in. Trzebnica czy Strzelin.

„Tak wysoka pozycja Ząbkowic Śląskich nie jest dla mnie zaskoczeniem. To efekt rzetelnej i systematycznej pracy, jaką wykonujemy od kilku lat. Ząbkowice Śląskie rozwijają się, co widać gołym okiem – powstają nowe budynki, z każdym rokiem przybywa zarejestrowanych firm, co roku wydajemy kilka lub kilkanaście milionów złotych na różnego rodzaju inwestycje. Cieszy mnie ta pozycja Ząbkowic Śląskich również z tego względu, że ten ranking przyjął konkretne kryteria oceny, które są powszechnie znane. Analizuje też miniony rok, a nie dane sprzed kilkunastu lat. Taka pozycja to też zobowiązanie do dalszej pracy, aby utrzymać tempo rozwoju naszej gminy.” – powiedział burmistrz Marcin Orzeszek.

Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, został opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.