ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ząbkowicka Koperta Życia

16.03.2016
Ząbkowicka Koperta Życia to kampania społeczna Gminy Ząbkowice Śląskie. Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób starszych, samotnych, ale także tych cierpiących na różne poważne schorzenia i dolegliwości. W poniedziałek, 14 marca odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła Izabela Lisowska - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Beata Mirek – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Beata Gil – Dyrektor SPZOZ Pomoc Doraźna i Alicja Kulawiec – Dyrektor Szpitala św. Antoniego. Wspólnie omówione zostały założenia kampanii Ząbkowickiej Koperty Życia.

Ząbkowicka Koperta Życia to zestaw składający się z foliowej koperty, naklejki lub magnesu do umieszczenia na drzwiach lodówki oraz karty informacyjnej. W kopercie oprócz Państwa imienia i nazwiska oraz peselu powinny się znaleźć wszystkie te dane, które mogą się przydać służbom ratowniczym na wypadek konieczności udzielenia pierwszej pomocy, m.in. przebyte i obecne choroby, przyjmowane leki, alergie i uczulenia, przebyte operacje i zabiegi. Dodatkowo należy podać dane kontaktowe do osób najbliższych, których należy poinformować w razie wypadku. W miarę potrzeb informacje zawarte w ankiecie powinny być aktualizowane.

Foliowa koperta powinna być przechowywana w lodówce. Dlaczego akurat tam? Ponieważ lodówka, znajduje się w każdym domu, najłatwiej jest ją zlokalizować i jest do niej prosty dostęp. Schowania koperty np. do szafki lub szuflady, znacznie utrudnia jej znalezienie. Umieszczenie Koperty  w lodówce  umożliwia ratownikom szybki dostęp do podstawowych informacji o pacjencie co ułatwi postawienie jak najszybszej diagnozy i zastosowanie trafnego leczenia. Dodatkowo na drzwiach lodówki należy umieścić magnes lub naklejkę (dostępne w pakiecie) by oznaczyć miejsce przechowywania Ząbkowickiej Koperty Życia. O Ząbkowickiej Kopercie Życia poinformowani są ratownicy pogotowia ratunkowego, jak również Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna.

Ząbkowicka Koperta Życia to bezpłatny pakiet, który można odebrać w Urzędzie Miejskim, Ośrodku Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, SPZOZ Pomoc Doraźna (siedziba pogotowia ratunkowego przy ul. Sienkiewicza), Szpitalu św. Antoniego, a także w przychodniach na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie. 

Poniżej prezentujemy wzór karty informacyjnej, która znajduje się w foliowej kopercie oraz magnes/naklejka do umieszczenia na lodówce.


magnes/naklejka


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.