ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ząbkowicki hejnał rozbrzmiewa każdego dnia z Krzywej Wieży

21.03.2016
Nadeszła kalendarzowa wiosna, pogoda w marcu jest wyjątkowo kapryśna: słońce, śnieg na przemian z deszczem. Tym samym sprawdza się powiedzenie: "w marcu jak w garncu". Prognozy pogody są jednak bardzo optymistyczne - początkowe dni kwietnia jak i kolejne będą coraz cieplejsze. Wyższa temperatura będzie zachęcała do rodzinnych spacerów. Dlatego też, warto wybrać się z przyjaciółmi czy rodziną na ul. św. Wojciecha i ząbkowicki rynek w weekend lub każdego innego dnia i posłuchać hejnału rozbrzmiewającego o godzinie 14:30 ze szczytu z Krzywej Wieży. Przy okazji można wykonać selfie z wielkimi pisankami wielkanocnymi ustawionymi na rynku.

Godzina odgrywania hejnału ma przypominać ząbkowiczanom i turystom o wydarzeniu z 24 kwietnia 1858 r., kiedy to o 14.30 wybuchł pożar naszego miasta, podczas którego około 5000 ząbkowiczan straciło dach nad głową.

Oryginalny zapis nutowy pochodzi z 1967 roku. Jego autorem jest Tadeusz Natanson – polski muzyk, teoretyk muzyki, kompozytor i pedagog. Skomponował go na prośbę Józefa Glabiszewskiego. Na bazie oryginalnego zapisu nutowego ząbkowiczanie: Sylwester Pióro i Andrzej Mazur przerobili zapis nutowy na elektroniczny dźwięk.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.