ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ząbkowicki Zamek przejdzie kompleksową metamorfozę – rozpoczął się kolejny etap remontu

12.01.2021
W ramach zadania inwestycyjnego p. n.: „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” zostaną wykonane m. in prace remontowe polegające na zaadaptowaniu pomieszczeń w wieży bramnej na sale wystawiennicze, wybrukowaniu dziedzińca czy doprowadzeniu instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

11 stycznia 2021 r. plac budowy został przekazany Wykonawcy – Przedsiębiorstwu Budowlano-Konserwatorskiemu Castellum Sp. z o. o. w celu wykonania robót budowlanych polegających na remoncie i dostosowywaniu wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi i dziedzińca na cele użytkowe – trasa turystyczna i pomieszczenia ekspozycyjne. 

Zakres prac obejmuje wykonanie min.:

•  aranżacji pomieszczeń wieży I i II piętra na funkcję ekspozycyjną,

•  adaptacji pomieszczeń przyległych wieży na dyżurkę/kasę biletową i pomieszczenia socjalne personelu.

•  przywrócenie latarni wieńczącej wieżę bramną,

•  aranżacji dziedzińca;

•   odbudowę fragmentu podcienia skrzydła wschodniego w oparciu o odsłonięte relikty filarów i oporów   sklepień.

•   montaż stolarki okiennej , drzwiowej i wrót,

• dostosowywanie obiektu do warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki tj.  wprowadzenie instalacji elektrycznej, zasilającej i oświetlenia, zapewnienie wentylacji pomieszczeń, założenie urządzeń grzewczych, instalacji wodociągowej i odprowadzenia ścieków i wód opadowych,

• uzupełnienie wystroju architektonicznego pomieszczeń objętych zakresem opracowania.

• wykonanie przyłączy wod-kan i energetycznego.

Zakończenie prac planowane  jest  do dnia 1 marca 2022r.

Wszystkie planowane prace budowlane zostały zatwierdzone przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Projekt „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Partnerem wiodącym jest Gmina Ząbkowice Śląskie, a partnerem po stronie czeskiej Sdružení pro Vízmburk, z.s.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.