ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ząbkowickie Krzywe Wieże 2016 przyznane

10.02.2017
Już po raz III wręczone zostały prestiżowe wyróżnienia Burmistrza Ząbkowic Śląskich – Ząbkowickie Krzywe Wieże. W Kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury podczas uroczystej gali burmistrz Marcin Orzeszek wraz z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Dorotą Sierką wręczyli statuetki w 9 kategoriach: Przedsiębiorca Roku, Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie, Senior Roku, Sportowiec Roku, Aktywne Sołectwo Roku, Nauczyciel na Medal, Wolontariusz Roku, Artysta Roku oraz Ząbkowiczanina Roku, którym został pan Rafał Kuczera.

Galę sowim występem uświetniła szkoła muzyczna CASIO z Ząbkowic Śląskich. Jej najmłodsi przedstawiciele wykonali na zakończenie utwór o Ząbkowicach Śląskich, który specjalnie na tę okazję przygotowali.

Wyniki poszczególnych kategorii: 

PRZEDSIĘBIORCA ROKU: 

Nominowani w tej kategorii byli: 

 • Jakub Hawliczek - firma LARE – LAKIERNICZY.PL
 • Piotr i Ryszard Zbyl – firma ZBYLBRUK
 • Kamila Malinowska – MINI NAUKOWIEC

Laureatem w tej kateogrii został Jakub Hawliczek - firma LARE - LAKIERNICZY.PL. Firma ta handluje narzędziami i materiałami dla branży lakierniczej. Ich klientami są zarówno lakiernie i warsztaty samochodwe, jak i klienci indywidualni. LARE promuje również Gminę Ząbkowice Śląskie na wielu międzynarodowych targach, m.in. na Warsaw Moto Show czy Retro Motor Show Poznań.

 

Produkt Regionalny oraz Rękodzieło Artystyczne Gminy Ząbkowice Śląskie:

Nominowani:

 • Teresa Grudzień – Maliny z Doliny
 • Anna Zakrzewska – Rękodzieło Artystyczne
 • Michał Ptak i Pan Tomasz Rodzewicz – Browar Rebelia

W tej kategorii laureatem została Teresa Grudzień - właściciel Maliny z Doliny. Pani Teresa zajmuje się uprawianiem w zgodzie z maturą malin, a potem ich przetwórstwem - tak powstają wspaniałe soki, konfitury czy musy.

 

Senior 2016 roku: 

Nominowani: 

 • Grażyna Kwiecińska
 • Janusz Senko
 • Fryderyk Orepuk

Seniorem Roku zostąła Grażyna Kwiecińska - założycielka i prezeska Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pod jej przewodnictwem Ząbkowicki UTW działa bardzo prężnie, organizuje wiele wydarzeń, m.in. Koncerty Kolęd, czy Przeglądy Taneczne Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego regionu.

 

Nauczyciel na Medal:

Nominowani:

 • Anna Szmiel
 • Marzanna Tusznio
 • Ewa Żurek

Nauczycielem na Medal w 2016 roku została Marzanna Tusznio, nauczycielka historii oraz Wiedzy o Społeczeństwie w ząbkowickim Liceum Ogólnokształcącym. W ubiegłym roku w szkole koordynowała projekt pn. Młodzi w grze przy współpracy z Towarzystwem Edukacji Obywatelskiej. Projekt miał na celu wzmocnienie postaw pro-obywatelskich wśród młodzieży - wśród wielu miast z kilku województw, to właśnie ten realizowany w Ząbkowicach Śląskich został wybrany za najlepszy przez organizatora. 

 

Wolontariusz 2016 roku:

Nominowani:

 • Ząbkowicki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
 • Stowarzyszenie „KREWmaNIACY”
 • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Ząbkowicach Śląskich

Laureatem w kategorii Wolontariusz został Ząbkowicki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab co roku przekazuje z Ząbkowic Śląskich coraz większe pieniądze na pomoc medyczną dzieciom i osobom w podesżłym wieku. W ubiegłym roku zebrali ponad 50 000 zł, a podczas tegorocznego finału już blisko 70 tysięcy! 

 

Artysta 2016 roku:

Nominowani w tej kategorii byli:

 • Szkoła Muzyczna CASIO
 • Wiktoria Jaworska i Maciej Jagoda
 • Anita Zapała

Statuetkę w tej kategorii otrzymała Szkoła Muzyczna CASIO w Ząbkowicach Śląskich, działająca pod kierownictwem Michała Bartkiewicza. W szkole śieu oraz gry na instrumentach uczy się kilkadziesiąt osób, które regularnie uśiwetniają wydarzenia kulturalne i sportowe na ternie naszej gminy swoimi występami. Wystawiają również kilka razy w roku wspaniałe widowiska muzyczne na scenie Ząbkowickiego Ośrodka Kultury, które zawsze gormadzą liczną widownię. 

 

Sołectwo 2016 roku: 

Nominowani: 

 • Sołectwo Strąkowa
 • Sołectwo Sieroszów
 • Sołectwo Olbrachcice Wielkie

Laureatem zostało Sołectwo Strąkowa, na terneie którego w ubiegłym roku mieszkańcy sami wykonali wiele prac porzadkowych i upiększjących, m.in. przy uporządkowaniu stawu wodnego czy boiska sportowego. Mieszkańcy Strąkowej aktywnie uczestniczą także w życiu kulturalnym, orgniazując m.in. Noc Świętojańską czy Przegląd Pieśni Patriotycznych 11 listopada. 

 

Sportowiec roku 2016:

Nominowani w tej kategorii: 

 • Jarosław Buczko
 • Piotr Czeleń
 • Adrian Słoninka

Sportowcem Roku 2016 został Adrian Słoninka. Pochodzący z Olbrachcic Wielkich 28-latek to czołowy zawodnik Polski w showdownie oraz piłce nożnej dla niewidomych. w 2016 roku został z reprezentacją Polski drużynowym Mistrzem Europy w Showdownie. 

 

Ząbkowiczaninem Roku 2016 został Rafał Kuczera. Pan Rafał niestety nie mógł być obecny na gali, a statuetkę w jego imieniu odebrała żona - Magdalena Kuczera.

Rafał Kuczera jest fizjoterapeutą oraz asystentem trenera męskiej ósemki wioślarskiej reprezentacji Polski. Prace z Polską osadą rozpoczął w styczniu 2016 roku na zgrupowaniu we włoskim Pusiano. Ciężkie treningi oraz doskonała współpraca Pana Rafała z osadą, która polegała na zabezpieczeniu szerokich działań w zakresie odnowy biologicznej, miała bezpośredni wpływ na wyniki sportowe podczas pierwszego Pucharu Świata, który odbył się w Varse (Włochy) w dniach 15-17 kwietnia 2016r., gdzie zawodnicy ósemki zdobyli brązowy medal. Zasługi Pana Rafała zostały docenione najpierw przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, który wręczył mu nominację do reprezentacji Polski na Igrzyskach w Rio 2016 w Wałczu w dniu 21 lipca 2016r. Zasługi mieszkańca Ząbkowic Śląskich docenił również Polski Komitet Olimpijski, który podczas głównej uroczystości wręczania nagród olimpijskich wśród sław polskiego sportu, przedstawicieli władz państwowych i Prezydenta RP wręczył panu Rafałowi piąte kółko olimpijskie - symboliczną nominację do Reprezentacji Polski na Igrzyska XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro 2016.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.