ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Ząbkowickie Spotkania Teatralne

08.04.2016
Przed nami trzy dni wypełnione spektaklami i przedstawieniami artystycznymi. 8-10 Kwietnia 2016 roku ramach Ząbkowickich Spotkań Teatralnych zobaczymy występy lokalnych Stowarzyszeń oraz teatrów z Cervenego Kostelca, Sławna, Nowej Soli i Dzierżoniowa. Jak co roku repertuar zawiera propozycje zarówno dla dużych jaki i małych miłośników Teatru. Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie spektakl uliczny pt. "Wiśniowy Sad" w wykonaniu Lwowskiego Teatru Woskresinnia, uczestnika wielu międzynarodowych festiwali teatralnych. Wstęp na wszystkie spektakle i występy jest bezpłatny.

Zapraszamy do zapoznania się  harmonogramem tegorocznych Ząbkowickich Spotkań Teatralnych oraz opisem poszczególnych spektakli:

„Tyrania” – Terminus A Quo z Nowej Soli

Tyrania” jest spektaklem o odwiecznej walce pomiędzy jednostką a zbiorowością.   „Tyrania” wyróżnia się spośród wielu spektakli Teatru „TERMINUS A QUO” swoją wieloznacznością. dynamiką i barwnością widowiska. Jest kultowym spektaklem tego teatru. „Tyrania” to przykład teatru fizycznego – przykład spektaklu, który grany jest na bebechach. Autorem scenariusza, koncepcji sztuki oraz wybranych fragmentów muzyki stosowanej w spektaklu a także reżyserem jest Edward Gramont.

„Struktury dźwięków ciała” – Teatr „Symfonia dźwięku”

Aktorami są uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Dzierżoniowie. Cały spektakl Struktury dźwięków ciała jest niezwykle plastyczną opowieścią o człowieku i dźwięku. Spektakl opowiada o człowieku jako jednostce, borykającym się w ludzkiej masie. Ruchy ciał ludzkich zdominowane są nastrojem tworzonym przez dźwięki. W pamięci zostaje szczególnie ciemna, skromna scena, w której na przemian puste krzesła i zapełnione ludźmi tworzą rzeczywisty obraz trudnych relacji międzyludzkich. Kulminacją jest chaos ludzkich rąk zdominowany przez niespokojną muzykę. To ona daje upust ludzkim emocjom i zarazem jest pomostem do relacji międzyludzkich. Niezwykłe wrażenie robi cisza, która w połowie spektaklu jest jednocześnie wyczyszczeniem naszych emocji. Pojawienie się uspokojonych ludzi, w zgodzie z samym sobą i otoczeniem daje nam wytchnienie. Klimatyczny spektakl stworzony przez niezwykły zespól teatralny Włodzimierza Butryma Symfonię Dźwięków jest opowieścią o ludziach. W XVI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2016, "Tetar Symfonia Dźwięku", prowadzony przez Włodzimierza Butryma z Bielawy zajął III miejsce. 

„Urodziny wg Tadeusza Kantora” – teatr pod kierownictwem Włodzimierza Butryma

Sceniczna przestrzeń spektaklu pomyślana jest jako pracownia malarza, a po obu stronach sceny oraz w jej centrum umieszczono trzy ogromne ramy – kadry obrazów, których "mieszkańcy" poruszają się, ożywiają, starają się wyznaczyć próg przejścia z jednego wymiaru w inny. W jednej z ram "zamieszkuje" Autoportret, który co jakiś czas z niej wychodzi lub wypada.

 „Hej Słowianie – Pivoj oraz Wódka wódeczka gorzałka” – Teatr z Cvernego Kostelca oraz Stowarzyszenie Animatorów Kultury - Ząbkowice. Jest to pierwszy w historii występ cervenokostelckiego amatorskiego teatru z międzynarodową obsadą, ponieważ na scenie gromadzą się aktorzy amatorzy z Czech i Polski. Wspólnym wątkiem ( co było łatwe do ustalenia) jest ulubiony „narodowy” napój. W Czechach piwo, w Polsce – wódka. Nie trzeba nikogo przekonywać: wszyscy aktorzy odgrywają swoje role z prawdziwymi emocjami, pasją i miłością.

„Ballady i romanse” – TEATR POEZJI Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
„Ballady i romanse” pół – żartem,  pół – serio potraktowane romantyczne uniesienia, i pod tym kątem dobrane utwory, zarówno romantyków, jak i współczesnych twórców.

TANIEC - Pundżabi – TEATR TAŃCA Ząbkowickie Jazzgotki  Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Rzecz dzieje się w haremie…

 TANIEC - Sabat Czarownic – TEATR TAŃCA Ząbkowickie Jazzgotki  Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Styrane wiekiem czarownice szukają młodych następców…

Kopciuszek i Czerwony Kapturek – Stowarzyszenie Animatorów Kultury
Czerwony Kapturek - Któż nie zna opowieści o małej dziewczynce, która wędrując przez las do chorej babci, spotyka na swojej drodze groźnego wilka... Klasyczna bajka w nowej wersji, opowiedzianej lekko, barwnie i z humorem. Jak Czerwony Kapturek poradzi sobie z wilkiem? Czy straszny wilk musi być zły?

Kopciuszek - Spektakl porusza ważne i bliskie dzieciom tematy, takie jak poczucie niesprawiedliwości, odrzucenie, samotność , rywalizacja pomiędzy rodzeństwem. To zatem „baśń drogi”, jaką musi przebyć Kopciuszek, aby stać się sobą i odnaleźć miłość.

 

 

 "Partita na dwóch z Nią w tle" w wykonaniu grupy teatralnej TeaArt ze Sławieńskiego Domu Kultury." Partita..." to  swoista farsa dotykająca zawsze aktualnych relacji damsko - męskich, w które uwikłane jest młode małżeństwo. Pewne niedopowiedzenia implikują zawiłe sytuacje, które prowadzą do jeszcze większych komplikacji, nie wyjaśniając niczego, doprowadzając prawie do tragedii głównego bohatera . Intryga uknuta przez małżonkę, która w spektaklu pozostając "w tle" paradoksalnie staje się dramaturgiczną osią przedstawienia. Oczywiście zakończenie typowe dla farsy nastraja optymistycznie zapewniając nas, że nawet z najgorszych sytuacji można znaleźć wyjście. Świetnie skonstruowane postacie i kreacje aktorski udowadniają, że w teatr można "bawić" się zawsze i bawić publiczność nawet jeśli jest się nauczycielem i geodetą.

Benefis Heleny Kozłowskiej - występ znanej z niezwykłego humoru i radości życia ząbkowickiej aktorki Heleny Kozłowskiej. Tego nie można przegapić.

Wydarzeniem specjalnym naszego festiwalu będzie spektakl uliczny pt. "Wiśniowy Sad" w wykonaniu Lwowskiego Teatru Woskresinnia, uczestnika wielu międzynarodowych festiwali teatralnych. Tego nie możecie przegapić, to olśniewające widowisko, pełne ognia, efektów pirotechnicznych i popisów tanecznych na szczudłach. Tytułowy „Wiśniowy Sad” Antoniego Czechowa opowiada o dziejach wdowy Lubow Raniewskiej,  jej brata Leonida Gajewa i ich najbliższego otoczenia.  Raniewska  po śmierci syna wyjechała za granicę z kochankiem. Gdy ten ją okrada i porzuca  wraca z córką Anią do rodzinnego majątku. Majątek jest zadłużony, jej brat Gajew widzi tylko jedno rozwiązanie: sprzedanie na działki budowlane starego wiśniowego sadu, który przylega do dworu.   Raniewska nie zgadza się na to. Majątek i sad zostają jednak zlicytowane. Nowym właścicielem zostaje Jermołaj Łopachin, syn pańszczyźnianego chłopa - pogardzany wcześniej przez Raniewską, Gajewa i ich otoczenie. Wszyscy poza wiernym sługą Firsem, opuszczają dwór.  Raniewska powraca do Paryża wezwana przez chorego kochanka.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.