ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Zapraszamy na XIII Podwieczorek pod zegarem - 8 marca

05.03.2012
Raz w miesiącu, w każdy drugi czwartek w Izbie Pamiątek Regionalnych im. J. Glabiszewskiego odbywają się w naszym mieście kolejne spotkania pod zegarem. Mieszkańcy Ząbkowic Śląskich, turyści oraz zaproszeni goście podczas tych spotkań mogą spotykać się z historią Ząbkowic Śląskich, a także sztuką, nauką i kulturą. W programie XIII Podwieczorku pod zegarem przewidziano m.in.:

Wystawę fotografii pt.: „Szrenickie inspiracje” - ks. Sławomira Maiznera

Ks. Sławomir Maizner SAC. Urodzony w Malborku, tam spędził lata szkoły podstawowej. Szkołę średnią  ukończył  w Gdańsku. Po jej ukończeniu w 1989 trafił  po raz pierwszy do Ząbkowic, do pallotyńskiego Nowicjatu, a potem były studia seminaryjne w Ołtarzewie pod Warszawą. Po otrzymaniu  sakramentu święceń  w 1996 zaczął   pracować  jako wikariusz w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich. Stąd udał się  do Lublina na studia doktoranckie. W czerwcu 2000 roku zdał  egzamin licencjacki z teologii dogmatycznej. W 2002 r. powrócił  do Ząbkowic jako socjusz w domu nowicjackim. Następnie przez dwa lata był  wychowawcą w seminarium w Ołtarzewie. Do Ząbkowic znów wrócił w sierpniu 2007, po rocznym epizodzie odpowiedzialnego za przedsięwzięcia gospodarcze w Częstochowie, tym razem jako proboszcz pallotyńskiej parafii. Fotografuje od czasów szkoły  średniej.

Wystawę twórczości Pani Felicji Wołyńskiej pt.: „Myślę... czuję... przeżywam... tworzę... więc jestem” -  /Maria Dąbrowska/

Pani Felicja Wołyńska, emerytowana nauczycielka, pedagog, plastyk i poeta. Pisze, rysuje i maluje, kocha muzykę i taniec. Dużo pracuje nad sobą, podnosi wciąż poprzeczkę, zmaga się ze słowem, barwą i kształtem – po prostu urealnia się twórczo. Jak mówi – „od zawsze siedziała we mnie niespokojna dusza”. Najpierw realizowała twórcze pomysły w szkole poprzez lekcje, koła zainteresowań, zespoły teatralne, imprezy i kontakty ze środowiskiem. To nieliczny pedagog z powołania. Kiedy odeszła na emeryturę, jej świat runął. Postanowiła zmobilizować się do nowych poszukiwań. Pomyślała – jeśli zawsze ciągnęło mnie do pisania i rysowania, będę to robić. Muszę wykreować nowe „ja” – dojrzałe i świadome, robić to, do czego mnie nikt nie zmusza, a co daje wiele przyjemności i satysfakcji”. Tak zrodziła się nowa Felicja – kamieniecka artystka.          

Źródło: artykuł Marty Kilian „Kamieniecka artystka”

Wystawę prac Michała Rudnickiego pt.: „Moja praca - moja pasja”

Michał Rudnicki – ząbkowiczanin, miłośnik Ziemi Ząbkowickiej, a  w szczególności ząbkowickich zabytków. Wielki społecznik, „złota rączka” – potrafi zrobić prawie wszystko. Dzięki jego zaangażowaniu wiele zabytków nie do końca zostało rozszabrowanych. Twórca wspaniałych dzieł wykonanych z drewna. Drewno jest w terenie najpospolitszym materiałem. Nasi przodkowie, przed odkryciem obróbki metalu, wszystkie swoje narzędzia robili z drewna lub kamienia.

Występy muzyczne zdolnych, młodych ząbkowiczan

Pauliny Szewczyk -  uczennicy 1 klasy liceum w Ząbkowicach Śląskich. Paulina interesuje się muzyką, sportem i tańcem towarzyskim. Ale na pierwszym miejscu zawsze stawia muzykę, ponieważ jak mówi: „jest to część mojego życia, jest to coś w czym czuję się najlepiej”. Śpiewa od najmłodszych lat, jej pierwszy występ odbył się w przedszkolu na konkursie wiosennej nutki, śpiewała wtedy w grupie i zajęła 2 miejsce. Przez okres przedszkola i podstawówki do klasy 3 śpiewała w grupie, dopiero w 4 klasie odważyła się zaśpiewać solo. W przeszłości była także laureatką wielu konkursów takich jak wiosenna nutka, festiwal kolęd i pastorałek, festiwal piosenki religijnej w Ząbkowicach Śląskich i Ziębicach. Była również laureatką konkursu wygraj sukces w Szczytnej i Bielawie. Często występuje na imprezach okolicznościowych takich jak: Dni Ząbkowic, Frankenstein, Radosne Święta, czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest jedną z wokalistek z zespołu „Santo”, który ma na celu pomoc dla chorych dzieci. Współpracuje z Radosławem Tarachem i grupą hip-hopową F.A.B, z którymi nagrała piosenki.  

Radka Taracha - dziewiętnastoletniego wokalisty, szeroko rozumianej muzyki pop oraz hip hop. Radek mieszka na stałe w rodzinnym mieście - Ząbkowicach Śląskich.  Jest autorem wielu tekstów oraz aranżacji muzycznych.  Aktualnie jest studentem jednej z wrocławskich uczelni wyższych na kierunku Dziennikarz Muzyczny.

Magdy Wąż - uczennicy klasy II gimnazjum. Magda śpiewa praktycznie od zawsze. Jest laureatką wielu festiwali i przeglądów, w tym także międzynarodowych. Jej pasją jest muzyka, ale interesuje się także innymi dziedzinami sztuki.

Wszyscy oczywiście należą do zespołu Santo, który charytatywnie zbiera fundusze dla osób chorych i potrzebujących.

Nowe trendy w strzyżeniu zaprezentują fryzjerzy z SALONU FRYZJERSKIEGO „LUNA” pt.: „METAMORFOZY”.

W salonie „Luna” pracują fryzjerzy, którzy z pasją i zaangażowaniem starają się dokonywać zmian w wyglądzie klienta. Dzięki kwalifikacjom i doświadczeniu pracowników klienci są zawsze zadowoleni.

O wiośnie, kobietach, kulturze i życiu górali przybyłych i osiedlonych po II wojnie światowej na terenie obecnego powiatu ząbkowickiego – Marta Syposz

Prowadzący spotkanie – Marta Syposz
Oprawa fotograficzna – Natalia Junik

Na gości jak zawsze czeka wiele niespodzianek, w tym kwaśnica góralska według receptury Elżbiety Wąż oraz zwiastun WEEKENDU Z FRANKENSTEINEM w wykonaniu młodzieży z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Ząbkowicach Śląskich.

Serdecznie zapraszamy!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.