ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Zielono, aktywnie i przyjaźnie – tak będzie wyglądać górka wojskowa

03.07.2018
Bardzo ważnym miejscem dla mieszkańców Ząbkowic Śląskich jest obszar tzw. Górki wojskowej. Wychodząc naprzeciw postulatom mieszkańców, planowane jest zagospodarowanie tego terenu w oparciu o opracowaną koncepcję programowo – przestrzenną. „Od 8 lat skutecznie zmieniamy naszą gminę na lepsze. To wiele wykonanych mniejszych i większych inwestycji. Teraz przyszedł czas na zagospodarowanie tzw. górki wojskowej. Wiem, jak ważne jest to miejsce dla wielu mieszkańców, dlatego cieszę się, że rozpoczynamy to działanie.”- skomentował burmistrz Marcin Orzeszek.

Ze względu na zróżnicowaną powierzchnię terenu, cały obszar podzielono na kilka stref funkcjonalnych.

Znajdzie się tu strefa wypoczynku i rekreacji, strefa edukacji w zakresie poznawania przyrody przez mieszkańców oraz strefa komunikacji. Całość została ubrana w faliste linie ścieżek i nasadzeń. Jako drzewa atrakcyjne dla owadopylnych zaproponowano m.in.  lipy (Tilia cordata), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia). Zaproponowano układ ścieżek i placów rekreacyjnych wkomponowanych  w proponowane układy szaty roślinnej.

 

Koncepcja przewiduje podział terenu na funkcje. Należą do nich:

- część poświęcona zwiększeniu bioróżnorodności, edukacji ekologicznej poprzez stworzenie miejsc edukacji dla dzieci i młodzieży głównie z zakresu otaczającej przyrody i uprawy roślin, wprowadzenie ogrodów tematycznych, siedlisk odpowiednich dla owadów zapylających
- park rowerowy „PUMPTRACK” – ekstremalnej trasy dla rowerzystów
- część rekreacyjno-wypoczynkowa

Projekty rewitalizacji Ząbkowic Śląskich już wchodzą w fazę wykonawczą.  Niebawem rozpocznie się rewitalizacja podwórek przy ulicach Ciasnej, Szkolnej, Aliantów. Kolejne obszary miasta na podstawie przyznanych dotacji rewitalizowane będą w 2019 roku, a są to tereny podwórek przy ulicach Armii Krajowej i Dolnośląskiej oraz tereny parku miejskiego przy stadionie i za wiaduktem. Plany rewitalizacyjne dotyczące zagospodarowania i uporządkowania obszaru miasta Ząbkowice Śląskie to proces, który trwać będzie jeszcze kilka lat co spowodowane jest wieloma latami zaległości w tym zakresie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.