ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Złóż wniosek o dodatek osłonowy w Ośrodku Pomocy Społecznej - wsparcie dla osób o niskich dochodach

02.01.2024
Od stycznia 2024 r. można składać wnioski o dodatek osłonowy. Świadczenie ma zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także zniwelować skutki inflacji i podwyżek cen energii. Jest to jednorazowa pomoc, przeznaczona na pokrycie części wydatków na energię. W gminie Ząbkowice Śląskie wnioski o dodatek osłonowy będzie przyjmował i rozpatrywał Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich.

Dodatek osłonowy – komu przysługuje

Przyznanie dodatku osłonowego będzie uzależnione od spełnienia określonego kryterium dochodowego, wynoszącego:

• w gospodarstwie jednoosobowym maksymalnie 2 100 zł miesięcznie,

• w gospodarstwie wieloosobowym maksymalnie 1 500 zł miesięcznie na osobę.

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, dodatek osłonowy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatku, a kwotą przekroczenia – tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Jeżeli wysokość  dodatku, ustalona według tej zasady będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Dochód ustalany jest na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która pierwsza złoży wniosek. Dodatkowo należy pamiętać, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

 

 

W jakiej kwocie wypłacany jest dodatek osłonowy?

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

•  228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

•  343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

•  486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

•  657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatek osłonowy, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243), wynosi rocznie:

•  286,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

•  429,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

•  607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

•  822,25 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

 

 

Gdzie i kiedy składać wnioski o dodatek osłonowy?

Wnioski o dodatek osłonowy można składać od 02 stycznia 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. Wymagane dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres Ośrodka Pomocy Społecznej, Osiedle XX-lecia 52, 57-200 Ząbkowice Śląskie. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski przez internet, np. za pomocą platformy ePUAP.

Zgodnie z zapisami ustawy informacja o przyznaniu dodatku osłonowego będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.