ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

W ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020 po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów z Czerwonego Kostelca. Przebywali oni w naszym mieście od 11 do 13 kwietnia br.

Kolejny raz spotkaliśmy się wraz z nauczycielami i uczniami z Czerwonego Kostelca. Tym razem to my przewodziliśmy wycieczkami, aby pokazać naszym gościom uroki Ząbkowic Śląskich, Wrocławia i Srebrnej Góry.  Od 11 do 13 kwietnia grupy polsko- czeskie wraz z opiekunami- p. Agatą Bałachowską, p. Krzysztofem Cupiałem, p. Rafałem Matusikiem mogły znowu razem zachwycać i cieszyć się z każdej wycieczki i każdej nowo nawiązanej relacji.

11.04 (środa)

Około godziny 10.30 przywitaliśmy czeską grupę w naszej szkole. Po przemowach pani dyrektor i naszych opiekunów, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i od razu wyruszyliśmy na zwiedzanie Ząbkowic. Pierwszym punktem naszej wycieczki była Krzywa Wieża. Nasi goście byli zachwyceni widokami i z ekscytacją przeszli do naszej Regionalnej Izby Pamiątek, gdzie najpierw obejrzeliśmy ciekawy dokument o mieście Frankenstaina, wysłuchaliśmy kilka wiadomości o słynnym doktorze, a na koniec zwiedziliśmy jego laboratorium. Kolejnym punktem naszej wycieczki był zamek, na temat którego pani przewodniczka opowiedziała nam kilka ciekawych szczegółów. Po wyczerpującym zwiedzaniu poszliśmy na pyszny obiad, po czym dostaliśmy chwilę wolnego czasu, aby pokazać naszym czeskim rówieśnikom ząbkowickie zakamarki. O godzinie 15 rozpoczęły się zajęcia sportowe w naszym gimnazjum, zakończone pokazem zumby.

12.04 (czwartek)

Ten dzień rozpoczęliśmy wycieczką do Wrocławia. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, która na każdym wywarła ogromne wrażenie. Następnie przeszliśmy na wrocławski rynek, a potem Ostrów Tumski, gdzie mogliśmy odpocząć chwilę wśród zieleni. W restauracji „Stary Klasztor” zjedliśmy obiad, a następnie pojechaliśmy na zakupy do galerii. Tam mogliśmy kupić małe pamiątki i spędzić miło czas z naszymi nowymi przyjaciółmi.

13.04 (piątek)

W ostatni dzień naszych warsztatów pojechaliśmy zwiedzić tajemnicze forty w Srebrnej Górze. Mimo okropnej pogody nikt nie wyraził sprzeciwu na zwiedzanie, wręcz przeciwnie, wszyscy wyruszyliśmy tam w dobrych humorach. Tam mogliśmy posłuchać o historii powstania fortów i jakie było ich późniejsze zastosowanie. Zobaczyliśmy też, jakie metody były stosowane, aby ukarać nieposłusznych żołnierzy. Mimo że wycieczkę zakończyliśmy trochę wyziębieni i zmoknięci, nikt nie żałował tej wycieczki. Po powrocie do Ząbkowic zjedliśmy ostatni wspólny obiad, a następnie pożegnaliśmy naszych nowych znajomych i wszyscy w dobrych humor wrócili do domów.

Bardzo dziękujemy naszym Nauczycielom za organizację i opiekę nad całością projektu:                   

p. Agacie Bałachowskiej, p. Krzysztofowi Cupiałowi i p. Rafałowi Matusikowi.                       

Społeczność uczniowską naszej szkoły  godnie reprezentowali:

Marta Stępkowska, Noemi Ćwiklak, Klaudia Zieleń, Wiktoria Piasecka, Klaudia Gancarz, Julia Oganowska, Karolina Karpiak, Amanda Demyter, Roksana Fil, Katarzyna Błoniarz, Paulina Starczewska, Roksana Łotysz, Sylwia Romanowska, Dominik Bienias, Mateusz Tant, Wiktor Rychter, Tomek Romanowski, Kuba Hasiak, Karol Gabryś i Damian Fedko.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.